כיבוי אורות – הרדמת ילדים ועיצוב תאורה

כשהתחלתי ללמוד עיצוב פנים, שנים אחרי שעזבתי את לימודי העיצוב הגרפי, הרגשתי שאני עוברת ממקצוע שקובע מה אנשים ירכשו או יחשבו, למקצוע שקובע מה אנשים ירגישו ואיך יתנהגו. תפיסה קצת פשטנית של ההבדלים בין התחומים האלו, אבל באמת – עיצוב פנים אינו מסתכם בבתים שנראים טוב. עיצוב פנים נכון יכול להשפיע על ההתנהגות של אנשים בחלל מסוים, לעודד, ולייצר מצבים שמאפשרים פעילות מסויימת. כזה הוא הקשר בין עיצוב תאורה נכון לשגרת ההרדמה אצל ילדים. הנה, ככה זה נראה אצלנו אחרי עיבוד מחשב:

עיצוב תאורה השכבת ילדים, שנת ילדים בלוג רונית כפיר

עיצוב תאורה ושינוי תאורה לפני השינה

מטבע הדברים, הדירה שלנו בתל אביב היתה אחת הראשונות שעיצבתי. הייתי אז בהריון ראשון, ולא ידעתי איזו השפעה תהיה להחלטות התאורה שלי. התכנון והתקציב היו צנועים, לא פיזרתי נקודות חשמל בכל מקום ולא הוצאנו המון על גופי תאורה, אבל דאגתי לשים בחלל הציבורי שני מצבי תאורה עיקריים בכל פינה:

 • במטבח אור עבודה חזק במרכז התקרה, לעומת שני ספוטים מעל לאזור המכשירים.
 • בתקרת הסלון מנורת uplight חזקה וליד הספה מנורה עומדת, שמפיצה אור ירחי יפהפה.
 • מעל פינת האוכל מנורה שפירקתי מדירה ישנה שחברה קנתה, ובפינת העבודה הסמוכה -שתי מנורות תקרה נמוכות.

בספוטים שבמטבח ובפינת העבודה התקנתי דימרים (עמעמים לתאורה) ואת השלישי במרפסת, למתי שרוצים לשבת בחוץ ולהירגע בלי שכל הרחוב יראה אותך. כך אפשר היה להדליק אותם על מצב חלש ממש, שרק רומז היכן נמצאים הדברים שצריך, כשצריך. קומקום, מאפרה, עכבר.
המעבר הזה בין שני מצבי התאורה שימש אותנו בתור מעבר סמלי וחשוב מ"מצב יום" ל"מצב לילה".

מאז, ב"אזורים ציבוריים" (סלון, מטבח, פינת אוכל) אני תמיד מקפידה להציב שני מצבי תאורה לפחות: תאורה כללית חזקה, ותאורה ממוקדת, אינטימית יותר. היום, עם מערכות הבתים החכמים והחשמל החכם, אפשר לתכנן מצבי תאורה שונים בלחיצת כפתור. אבל אם עושים את זה נכון, גם מפסקים רגילים שמוצבים במקומות נוחים ונכונים יכולים לאפשר מעבר פשוט ונוח ממצב אחד למשנהו. במיוחד אם לא מגזימים (הכי מעצבן לעמוד שעה ליד חמישה מפסקים ולנחש מה מדליק את מה).

עיצוב תאורה הרדמת ילדים. בלוג רונית כפיר

שגרת הערב שלנו התגבשה באופן טבעי עד שהתקבעה על מודל די קבוע. מהר מאד הבנו ששגרה זה דבר חשוב לילדים, והיא נוצרה מעצמה כי פעלה כמו שעון:

אחרי שאכלנו כולנו מסביב לשולחן האוכל (הילדים ישבו זמן קצר בכסאות תינוק, ומהר עברו לרגליים שמגביהות את כסאות האוכל הרגילים), אחד מאיתנו היה נשאר לפנות את ארוחת הערב ולסדר את המטבח והבית, השני לוקח את הילדים לאמבטיה.

בזמן הזה היינו משנים את מצב התאורה של הבית ממצב ערב למצב לילה:

 • מכבים אור גדול במטבח ובמקומו מדליקים את הספוטים, שמאירים רק את המשטח.
 • מכבים את האור הגדול מעל פינת האוכל ובמקומו מדליקים ממש חלש את האורות מעל פינת העבודה.
 • מכבים את האור הגדול בסלון, ואם בכלל – משאירים את המנורה הירחית.
 • גם באמבטיה עצמה לא חייבים להדליק את כלללל האורות. כשמתנגבים אפשר לעמעם אור, או לכבות אחד (בחדרי רחצה אני תמיד מתקינה "אופציית לילה" כדי לאפשר לעשות פיפי בלילה בלי לחטוף מאה וואט לפנים באמצע השינה. כולה צריך לראות את האסלה..), כדי להתחיל להוריד את אנרגיות חדוות הרחצה.
 • עיצוב תאורה הרדמת ילדים. בלוג רונית כפיר

כשהילדים היו יוצאים מחדר הרחצה הם היו נכנסים לבית חשוך ושקט – זהו, הלילה ירד. משם היינו הולכים לחדר שלהם ומתחילים את "טקס השינה". במיוחד כשנולדים לנו ילדים אנחנו נזכרים בצד החייתי שלנו. לא יעזור – החושים שלנו מגיבים לסביבה שלנו, לאור, לרעש ולטמפרטורה. הרדמת הילדים כללה גם "הורדת טורים" כללית בשעה שעתיים שלפני השינה, שארוחת הערב היתה חלק ממנה (הפוסט על ארוחות הערב המשפחתיות בדרך!).

לא קראתי על זה מאמרים ומחקרים, אבל אני יודעת שהאנרגיה של הסביבה שלנו משפיעה על הגוף שלנו: קשה לחוש עייפות בסביבה רועשת ומוארת, כשמסביב המון גירויים. תאורה חזקה חושפת אותנו לכל מה שיש לחלל סביבנו להציע. תאורה ממוקדת תעזור לנו להתמקד במה שמולנו: אם המנורה מעל שולחן האוכל מאירה רק אותו, היא תעזור לנו להביט באנשים שסועדים איתנו ובאוכל שעל השולחן.

 

בפוסט קודם כתבתי על מה שהשבדים לימדו אותי על תאורה. למעשה, ידעתי את זה קודם, אבל הם באמת לוקחים את זה לקיצוניות: אנחנו צריכים הרבה פחות תאורה ממה שאנחנו חושבים. גם עניין התאורה הוא תרבותי, ומה שלנו אולי יראה כמו חושך, ייראה למישהו אחר כמו תאורה מספקת. צריך להתרגל לזה, וזה מאד נעים. כמובן שזה תלוי בסוג הפעילות שלנו.

כדי לקרוא ספר, הספר צריך להיות מואר. מדובר, בסופו של דבר, באזור קטן מאד, שאור קטן וממוקד יכול להספיק לו.

כשאנחנו מכינים אוכל צריך לראות את כל משטח העבודה, את הכיור והכיריים, ואין ספק שהמטבח צריך להיות מואר היטב, ללא צללים שיפריעו לנו.

אבל כשאנחנו יושבים לשיחה אחרי האוכל, ייתכן שאור חלש של נר יספיק לנו. תחשבו על המקומות האינטימיים שאתם מכירים: מסעדות וברים לעולם לא יהיו מוארים באור חזק ושוטף. המנורות יירדו נמוך מעל לסועדים, וייצרו מעין "בועות" שמאירות רק את מה שצריך. הנטיה כה קיצונית במסעדות מסוימות, שלעתים אני בקושי קוראת את התפריט.

עיצוב תאורה הרדמת ילדים. בלוג רונית כפיר

שינה וחושך

בשנים האחרונות גיליתי עובדה שאולי ידועה לרבים מכם: אנחנו ישנים טוב יותר בחושך. זה התחיל במקרה, כשסגרתי את התריסים בחדר השינה של הילדים, אולי נגד הקור. הם ישנו באותו בוקר עד תשע.

גם על עצמי גיליתי שאני ישנה טוב יותר בלי הסחות של אור, ומתעוררת מאוחר* יותר כשאור היום לא חודר אל חדר השינה (*בדיחות מרירות על שעות שינה של הורים יש להכניס כאן, ולהמתין בסבלנות לגיל ההתבגרות של הילדים שלך. זה יגיע מהר מהמצופה).

מחקרים מראים ששינה עם אור (אפילו אור לילה קטן) מזיקה לעיניים בטווח הארוך (אפילו עשרות שנים) מפני שהמוח מפסיק לשחרר מלטונין אם העיניים קולטות טיפת אור, וכך הן בעצם לא נחות בלילה. אז בהקשר הזה אני ממליצה על וילונות החשכה טובים, במקרה שהתריסים לא עושים את העבודה. וגם ממליצה לכבות אור לילה אחרי שהילדים נרדמים, או לא להרגיל אותם בכלל לאור קרוב, אלא במסדרון או בשירותים, ואז לסגור את הדלת.

תבדקו באיזה אופן זה משפיע לא רק על אורך השינה שלכם או של הילדים, אלא על האיכות שלה. אזהרה: זה קצת ממכר. אחרי שתתרגלו לישון בחשיכה מוחלטת, יהיה לכם קשה יותר להירדם בתנאי תאורה פחות טובים כמו תריסי פלסטיק מתפרקים…

 

IMG_8214 copy

גם אור המחשב הכחול מפריע לנו לייצר מלטונין. את האורות אנחנו אולי מכבים, אבל המסכים נשארים דולקים לנו בפרצוף שעות אל תוך הלילה. ממליצה להתקין את f.lux שמשנה את תאורת המסך משעת השקיעה. בהתחלה זה נראה נורררראאאאא כתום, אבל אחרי כמה ימים כבר לא תוכלו לשאת את האור הכחול הבוהק הרגיל של המסך שלכם. ויש מצב שזה יעזור לעיניים ולגוף שלכם להירדם טוב יותר.
אם יש לכם המון גופי תאורה בבית, ועד עכשיו חוויתם את כולם דולקים יחד, נסו הערב לכבות כמעט את כולם. ללמוד את האלומה שכל אחד עושה, את האור שהוא מפיץ, ולשאול את עצמכם – כמה אור אני באמת צריכה? איזה סוג אור הכי יתאים לפעילות שלי עכשיו? מה האור הזה גורם לי להרגיש? יאללה, כיבוי אורות.

לילה טוב!

livign
מנורה עומדת עם אור ירחי.

צילומים מקוריים: אסף פינצ'וק, גלית דויטש, טל סיון-צפורין, שי אפשטיין. עיבוד צילומים: סטודיו ניילון.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

לפוסט הזה יש 17 תגובות

 1. Avatar
  אפרת

  רונית הכרתי אותך היום בכנס מכפילות רווחים בירושלים
  זכיתי להכיר אותך אני שמחה על כך מאד.
  את מדהימה מעוררת בי השראה תובנות וחשק לשפר את עצמי התנהלותי וחיי את אישה שהיא מודל לחיקוי בשבילי
  את מעניקה כל כך הרבה ערך שמוגש בכפיות זהב.
  תענוג ללמוד ממך. לקרוא אותך.
  הפוסט על ארוחת בוקר משפחתית נגע בי בחלום הכי כוסף ומתוק שיש לי ועכשיו אני יודעת שאגשים אותו זה פשוט תלוי בי.
  תודה.

  1. Avatar
   רונית כפיר

   תודה אפרת! איזו תגובה מרגשת. שמחה שהגעת גם לבלוג שלי. אני מאד אוהבת את הפוסטים על הילדים 🙂 בהצלחה ביישום!

 2. Avatar
  שרון

  מה דעתך על אורות פלורסנט/לדים בהקשר הזה?

  1. Avatar
   רונית כפיר

   כל עוד האור חם, כלומר לא כחול מדי, זה בסדר. יש לדים חזקים מאד, שטובים לתאורה כללית של חדרים (חדרי רחצה, חדרי שירות, מטבח ועוד). צריך להיזהר איתם בחדרי מגורים מבחינת עוצמה. בחנויות תאורה טובות יש תמיד יועצי תאורה, ואני מקשיבה להם. ללקוחות יש נטיה לחשוב ש"זה לא מספיק אור".

 3. Avatar
  מעין

  פלוקס מצויין גם לעבודה במשרד עם מעט עד בכלל לא אור טבעי.
  צריך רק לזכור, כשבודקים הצעות עיצוב ושילובי צבעים (עיצוב פנים, אתרי אינטרנט, גרפיקה) לכבות את הפלוקס כי זה משנה את הצבעים

  1. Avatar
   רונית כפיר

   בהחלט. כמו שבוחרים גוונים לקירות באור טבעי בצל. תודה על החידוד!

 4. Avatar
  מיכל

  ולידע כללי – המלטונין הוא נוגד טבעי לסרטן. לאנשים עם הפרעות בייצור המלטונין יש סיכוי גבוה יותר לפתח סרטן. למשל עובדי משמרות סובלים יותר מסרטן. ומנגד – עיוורים (שלא חשופים לתאורה מלאכותית ולהפרעה בייצור מלטונין שהיא יוצרת) סובלים פחות מסרטן. עד כמה שאני יודעת זה רלוונטי רק לסרטן הורמנאלי (סרטן השד או האשכים) ולכן למי שיש במשפחה מקרים של סרטן כזה כדאי להקפיד במיוחד על חשיכה בשעות הלילה.

 5. Avatar
  יעל אנגל-בנו

  רונית, פוסט מעולה! תענוג לקרוא אותך.
  ואני חייבת ללמוד איך עשית את העיבוד מחשב של התאורה בתמונות… זה נפלא!

  1. Avatar
   רונית כפיר

   תודה יעל!
   העיבוד – כל מעצבת טובה מחזיקה מעצבת גרפית טובה. תודה לשירלי מסטודיו ניילון (לינק בסוף הפוסט)

 6. Avatar
  נעמה אורבך

  שני דברים כבר השתנו בעקבות השיחה המקדימה לפוסט הזה: הראשון הוא שהתחלנו לישון בחושך גמור, ולמרות מחאה ראשונה של הילדים ההתרגלות היתה מהירה. והדבר השני הוא שהפסקתי להרגיש סתומה כשאני עומדת מול שישה מפסקים ומנסה כל אחד מהם פעמיים עד שאני מגיעה לנכון. עכשיו אני יודעת שזו לא אני אשמה – זה מעצב הפנים!

  1. Avatar
   רונית כפיר

   לגמרי מעצב הפנים. בבית הראשון שלנו המקבץ הגדול ביותר שהיה לנו הוא של שלושה מפסקים. גרנו שם עשר שנים, ועדיין לא ידענו מה מדליק מה (למרות שאפשר לסדר אותם בסדר הגיוני). אז זה או המעצב או החשמלאי,
   אבל בגדול – מרבה מפסקים מרבה דאגה. לילה טוב!

 7. Avatar
  לירון

  נפלא ומעשיר!
  הייתי שמחה לדעת האם יש הבדל בין אור לבן לצהוב בהשפעה שלהם עלינו?

  1. Avatar
   רונית כפיר

   אור לבן (או כחול, אור של מסכים וניאונים של פעם) הוא זר לנו. האור הטבעי הוא צהוב, זה שמוכר לנו.
   אורות כחולים, אורות פלורסנט למיניו נהוגים היום כמעט אך ורק בחללים מסחריים, ובמינונים מסויימים במשרדים. בבתים פרטיים ממעטים לעשות שימוש באור לבן, וגם מנורות הניאון היום נותנות אור שאינו כחול – וקרוב יותר לאור יום טבעי.
   לדעתי הכחול לא טוב, אבל גוגל יוכל לעזור לך יותר ממני..

 8. Avatar
  ליאת רסיין פרי

  הנה נחת האסימון והבנתי את הקשר בין שני העיסוקים שלי, עיצוב פנים וייעוץ שינה…?
  ואכן כבר בשעות הערב המלטונין מתחיל להיות מופרש ועמעום האורות הוא מאוד טבעי לנו. אחלה פוסט.
  הולכת להוריד את האפליקציה למחשב…

 9. Avatar
  מירי

  כמה נכון ומדוייק!!! אראה פוסט זה לילדיי. תמיד טענו שאני קצת מגזימה.ואני כמו סוהרת..נכנסת הביתה.ומכבה כמעט את כולו..את מה שמיותר……………….לי באופן אישי.לבדי.אוהבת אור ממעומם……. פפוסט מעניין. אהבתי

כתיבת תגובה

רוצה לרכוש את ההרצאות שלי?

הירשמו לעדכונים
על פוסטים חדשים בבלוג

פוסטים לוהטים

פוסטים אחרונים

הנושאים הכי חמים לפי

בינתיים, באינסטגרם שלי:

אני רוצה עדכון
על פוסטים חדשים בבלוג

פוסטים לוהטים

אל תקרא לי שחור

דווקא במדינה שטופת אור כשלנו, אנשים מפחדים מהחושך. למרות שבחללים מסחריים זה תפס יפה, בבתים פרטיים מעטים האנשים שמוכנים להכניס גוונים כהים הביתה. כשאני בוחרת צבעים

לפוסט המלא »

פוסטים אחרונים

הנושאים הכי חמים

בינתיים, באינסטגרם שלי: