נכנסת לארון

מה חשוב לדעת כשמגיעים לתכנון ארון קיר בחדר שינה? מאילו טעויות חשוב להימנע? הפוסט הפופולרי ביותר בבלוג שלי, ולא סתם: מדריך מפורט לתכנון ארון קיר, כולל הסברים, תכניות ואפילו גוון מנצח.

לפני כמה ימים העליתי לאתר תמונות של בית פרטי שעיצבתי ברחובות. בשתי קומות הבית, שעבר שיפוץ מלא ושינה את פניו, הותקנו פריטי נגרות רבים, והמון המון ארונות.

בעלת הבית, נקרא לה ט', היא בעלת טעם משובח בבגדים, ותיאבון לא פחות מטעם, ובשלב מוקדם של התכנון, שנפרס על פני חודשים רבים, בהם שהה הזוג בחו"ל (וקנה עוד קצת בגדים), היה ברור שארון הבגדים בחדר השינה צריך להיות גדול ומותאם במדויק לצרכים שלהם. אוקיי, שלה.

תכנון ארון קיר בחדר הורים. רונית כפיר
מבט אל חדר השינה ופינת הזולה מן הקומה השניה. צילום: שי אפשטיין

חדר השינה המקורי היה אחת מהנקודות החלשות בבית. הוא היה מעין שילוב בלתי אפשרי של חדר ארונות לא גמור עם חדר רחצה קטן מאד וחלל גדול לחדר עצמו. בעיקר הפריע לי שמן המיטה נשקף מעין מסדרון ארוך, שבסופו ארון, כשמול המיטה אין ארון או רהיט ש"מעגן" אותה, אלא מעין פיר ובו עוד ארון.

מיקום ארון קיר בחדר

תכנון ארון קיר. רונית כפיר

בתכנון החדש הזזנו את מיקום דלת הכניסה לחדר, הגדלנו את חדר הרחצה ויצרנו מבואה בין שני ארונות: מצד ימין ארון בעומק 30 ס"מ, שיועד לנעליים (רובן בקופסאות שלהן, כך גם אני מאחסנת נעליים), ומולו ארון באורך 470 ס"מ, שחולק לשני חלקים עיקריים. הקיר מול המיטה הוארך ועד כמה שיכולנו מולה, מיקמנו נישה ובה שידת מגירות, עם תא פתוח בשביל המדיה ומעליה טלויזיה.

פריסת דירה

תכנון הפנים של הארון נעשה יחד עם הנגר, עידן אבנר. בשנים האחרונות יש יותר מודעות לכך שאפשר להפריד בארונות שלנו בין קיפול לתליה. העומק הסטנדרטי של ארון בגדים הוא 60 ס"מ, אבל עומק זה נובע מרוחב של קולב, ולא יותר.

כשאנחנו באים להניח בגדים מקופלים בארון כזה, אנחנו לא נוכל מצד אחד לשים שתי ערימות בגדים זו מאחורי זו, ומצד שני אם נשים רק ערימה אחת – זה ישאיר לנו כ- 20 ס"מ של מדף מבוזבז, שצובר אבק.

בואו נדבר שניה בכללי על אחסון: ככל שמקום האחסון יתאים יותר לתוכן שלו, כך הוא יהיה נוח יותר לשימוש, והסדר בו יישמר. מעבר לכך, אנחנו חיות מהסוג הזה, שאם אנחנו רואים מדף פנוי – נשים עליו עוד משהו.

וזה מוביל אותי לעוד חוק של אחסון: אין טעם לאחסן שום דבר מאחורי דבר אחר בארון. פשוט לא נגיע לאלו שמאחורה. אם לא נוח לנו לשלוף משהו בקלות, ולראות אותו כשאנחנו פותחים ארון – עדיף שהוא לא יהיה שם.

יש עוד המון חוקים לסידור ארונות, וזה פוסט בפני עצמו (את כולם לימדה אותי חברתי המוכשרת נעמה ביום בלתי נשכח ששינה את חיי ואת פנים הארונות שלי לנצח), אבל לא נגיע לכולם פה.

בקיצור: קיפול. ארון קיפול זקוק לעומק של 40 ס"מ בלבד, וכך ייכנסו אליו בסדר מופתי, בערימות נגישות בלי מקום מיותר לאבק חולצות ומכנסיים מקופלים, מצעים ומגבות, וגם כמעט כל שאר הדברים בעולם כמו קופסאות אחסון גדולות, ארגזי כלים, קלסרים ומה לא.

תכנון ארון קיר. רונית כפיר
על המיטה מצעים ושמיכה של שרון ברונשר. צילום: שי אפשטיין

את הארון חילקנו אם כן לשני חלקים: קיפול ותליה. בחלק העמוק (60) של הארון התקנו גם שלוש מגירות, לאחסון של כל מה שדורש מגירה: החל מגרביים, לבנים, צעיפים וחגורות, וכלה בבגדי ספורט (Dry Fit למיניהם), שאין טעם לנסות לקפל אותם לערימה יפה, כי הם תמיד יחליקו ויתערבבו.

ארון קיר בחדר שינה הורים. רונית כפיר
צילום: שי אפשטיין

אם אתם מתכננים ארון שמגיע עד לתקרה יש כמה דברים שעליכם לדעת: לרוב ארונות מגיעים עד לגובה של 230 או 240ס"מ בגלל גודל הלוחות של העץ. בארון עד לתקרה לרוב מחלקים את החזיתות (ככה אנחנו המעצבות קוראות לדלתות..) לשתיים: דלת תחתונה עד גובה 180 או 190, ומעליה דלת של 80 או כמה שנותר עד לתקרה. חשוב שניתן יהיה להגיע גם לדלתות העליונות בלי סולם או כסא, אחרת החלוקה אינה יפה לעין ואינה נוחה ליד.

עוד אספקט חשוב בארונות שמגיעים עד לתקרה הוא.. מה שנמצא על התקרה. את הארון הזה הארנו עם ספוטים שמותקנים על פס צבירה (קמחי תאורה). אם התאורה לארון מגיעה ממקור קרוב, צריך לשים לב שהדלתות העליונות לא יתנגשו בגוף התאורה כשפותחים אותן. במקרה הזה היינו "על הקשקש", משום שהמעבר בין הארונות בכניסה – 104 ס"מ בלבד- לחדר לא איפשר לנו להרחיק את הגוף מהארון הגדול. יש שתי אפשרויות: האחת היא לקנות גוף תאורה צמוד תקרה שטוח יחסית ולקצר את החלק העליון של הארון, כלומר לקצר את הדלתות ולהרחיק מהתקרה ("סגירה" של X ס"מ, כגובהו של גוף התאורה), והשניה היא למקם את הספוטים או הגופים במקומות המדוייקים בהם אין חפיפה.

 
תכנון ארון קיר בחדר שינה. רונית כפיר

מילה קצרה על טעויות של מעצבות: העבודה שלנו (בניגוד לזו של אדריכלים, לדעתי), מלאה ועמוסה באלפי פרטים, שצריכים כולם לא רק לשבת יחד בהרמוניה מהממת לעין, אלא להתקיים זה לצד זה ביעילות של F15 לפחות. בבית שבו 20 פריטי נגרות, 40 גופי תאורה ועשרות מטרים באופן כללי, קשה לא לפשל במשהו. בואו רק נגיד שבמקרה הזה אני כבר נכוויתי ברותחין ולכן פה הייתי סופר זהירה בפושרין, מדדתי את הגופים מכל זווית אפשרית, התקשרתי לחשמלאי כל שני שלישי וחמישי, ועד שהכל היה מותקן ופתחתי בעצמי את הדלת, לא נשמתי לרווחה..

תכנון ארון קיר. ידיות עור. רונית כפיר
ידיות עור שאפשר להשיג ברוב חנויות הפירזול, וגם דומות באיקאה. צילום: שי אפשטיין

תכנון ארון קיר: חומרים, גימורים וצבעים

אחרי הדיבור על התכנון אפשר להגיע לאיך זה נראה. מה שרוב הלקוחות מכנים בטעות "העיצוב". מבחינתי העיצוב הוא הוא התכנון.

בניגוד לבתים אחרים שעיצבתי, הצבעוניות של הבית הזה עדינה ומאופקת מאד (חוץ מהמטבח במהגוני!). הצבעים היחידים היו הכחול של החלונות המקוריים, שלא הוחלפו, והשטיח המקסים בסלון, אותו קנתה הלקוחה.
שאר הבית נשען על שילוב של טקסטורות וגוונים טבעיים של חומרים: לבנים בקיר, אבן אפורה ברצפה, הרבה גוונים עשירים של עץ (מהגוני במטבח ואלון לרהיטים ולפרקט), מתכות שונות (ברזל שחור, פליז ונחושת, נירוסטה ואלומיניום טבעי במעקה) ועוד.

גם בחדר השינה התאפקנו עם הצבעים, ובחרנו בגוון כהה במעט מהקירות. כדי לשבור את המאסה העצומה של הצבע הזה לאורך הקיר (12 מטרים רבועים של ארון רק בצד אחד!) החלטנו לתת לחזיתות גימור בולט עגול (שנקרא, בין היתר "מקל סבא") שיכניס עניין, אבל בהיותו צמוד לקצה ולא מרוחק ממנו, לא יכניס אופי "כפרי", אלא יעדן אותן מעט. את הידיות בחרה הלקוחה, ושיחקה אותה כרגיל.

תכנית פנים ארון הקיר. כל הזכויות שמורות לרונית כפיר
כל הזכויות על התכנית שמורות לרונית כפיר עיצוב ותכנון פנים

ואלו התכניות של הארון (ללא היטל צד שלו), אחרי פגישות עם הנגר, עידן אבנר.
עוד אספקט של הארון היה הקפיצה בקיר והבליטה של העמוד שרואים בצד שמאל. יישרנו אותם לחזית אחת, ו"שיקרנו" בדלת הרביעית משמאל, כדי שכל הדלתות תהיינה באותו הרוחב. אילו היינו מחלקים את הארון לשני חלקים על פי הקפיצה בקיר( החלק של הקיפול גובל בקיר חיצוני) הדלתות היו שונות ברוחבן. גם על זה, לשמחתי, ט. ועידן התעקשו. מכל נגרי השכלתי.

תכנית פנים ארון הקיר. כל הזכויות שמורות לרונית כפיר
תכנית פנים ארון הקיר. כל הזכויות שמורות לרונית כפיר

מן הצד השני של המעבר הותקן ארון הנעליים, ויצר מבואה שמשני צידיה ארונות.
כדי לשבור קצת את המעבר המשמים הזה, הקדשתי את החלק הקרוב לדלת של הארון למדפים פתוחים, שיכולים לשמש גם לנוי וגם לאחסון זמין ונוח, בדיוק כרהיט בכניסה לבית: מקום להניח את התיק או המפתחות כשאתה נכנס, במקום במרכז החדר. מתחת למדף הפתוח הזה יצרנו דלת לסל כביסה, עם פתח נוח לזריקת כביסה מלוכלכת.

כניסה לחדר שינה. תכנון ארון פנים, רונית כפיר
הכניסה לסוויטת הורים כמיני מבואה. צילום: שי אפשטיין

מכונת הכביסה נמצאת לא רחוק משם, והפתח הזה נמצא פחות או יותר באמצע הדרך בין סל הכביסה למכונה… התלבטות עתיקה. המדפים צופו בפורניר אלון, שמתאים למדף הפתוח בשידת הטלויזיה.

תכנון ארון קיר. רונית כפיר

לסיום, עוד ארון שאהוב עלי מאד הוא זה שתכננתי אצל לקוחות בגבעתיים. להבדיל – דירה לא גדולה, והארון הוא מעין המשך של המטבח, ותוספת של קיר הסלון.

ארון מזווה סגור
צילום: שי אפשטיין נגרות: בנטורה איכויות בעץ

הארון והמשכו (מדפי הספרים ורהיט המדיה) הוא שבירה מוצלחת של "קיר המוות" – אותו קיר באורך 7 מטרים לעיתים, שמתפרס לאורך דירות קבלן. עומקו של כל הארון 30 ס"מ בסך הכל, כעומק ארונות עליונים במטבח.החלק שמול המטבח משרת את המטבח, וזה שליד הסלון משרת את הסלון.

והנה הוא פתוח!

עיצוב דירה בגבעתיים אחסון
צילום: שי אפשטיין נגרות: בנטורה איכויות בעץ
ארון למשחקים, ספרים ומזווה בדירת מגורים
כל חפץ נגיש בהושטת יד. אין הסתרה, אין בלגאן.

בארון הזה, למעט מדפי קופסאות השימורים, יהיה קשה עד בלתי אפשרי להניח דבר מאחורי דבר, ובזה קסמו: את פותחת את הדלת ולא רק רואה מה שיש בו, אלא גם מגיעה אליו בקלות. בגדול, זה הסוד לכל ארון מוצלח.

תכנון ארון קיר: טיפים לסיכום

הפוסט הזה נועד לרכז את הנקודות החשובות בתכנון ארון ותכנון חדר ארונות. עם זאת, אם תרצו עזרה בתכנון ארון, או כל פריט נגרות אחר, אני מזמינה אותך לקבוע איתי פגישת ייעוץ במשרדי (בתעריף של 600ש"ח+מע"מ לשעה) בה נוכל להבין את הצרכים המדויקים של בני ביתך, את המגבלות והתקציב, ולתכנן יחד ארון מושלם.

בימים אלו (דצמבר 2020) אני ממעטת לקיים פגישות יעוץ פנים במשרד שלי או בכלל, אבל תמיד אפשר להתקשר ולשאול – מכסימום נדבר ואפנה אתכם למעצבת אחרת. תודה!

הערה ובקשה למעצבות וללקוחות

במהלך השנים מאז פורסם הפוסט הזה קראו אותו מאות ואולי אלפי אנשים.
קיבלתי עליו תגובות רבות ורבים עשו שימוש במידע שחלקתי כאן, חלקם אפילו לקוחות שלי שעיצבו לבד ארונות בדמות הארון הנהדר הזה: זה שימח אותי מאד.

עם זאת, יצא לי לזהות את התכניות של הארון הזה בפרופילים של כמה מעצבות פנים, מונחות על שולחן ולצידן עפרונות ציור ושרטוט, כאילו יצאו תחת ידיהן. אני שמחה לחלוק את כל הידע שלי בבלוג הזה, ובכוונה הפכתי אותו לנגיש ללקוחות ולקולגות.
אבל: אם רצית לתכנן ארון – בין אם את מקצוענית או חובבנית – ועשית זאת על פי הפוסט הזה והתכנית שלי – אבקש שלא תעשו שימוש בתכניות המדויקות עצמן, לא תציגו אותן כשלכן ולא תעלו אותן לשום מקום ללא קישור וקרדיט

כתבתי על זה פוסט שלם, עד כדי כך זה חשוב לי. תודה. 

לפוסט הזה יש 136 תגובות

 1. צ

  תודה! אם אני רוצה לתכנן חדר שירות שהוא עם הרבה ארונות. באחד הארונות יש מכונת כביסה ומייבש (מעל מגירות) וכיור.
  האם את ממליצה להשתמש בסוקל או במה נמוכה?
  חשבתי לתכנן במה נמוכה ולא סוקל שמתכוונן, כדי שאוכל לעשות במה נמוכה ביותר. האם גובה של 5 סמ מספיק? או שצריך יותר? והאם בארון של המכונת כביסה במה נמוכה תספיק או שצריך חיזוקים נוספים? תודה רבה!!!

  1. רונית כפיר

   היות שמעולם לא תכננתי מכונת כביסה מעל מגירות אין לי ממש מושג, וגם לא לגמרי מבינה מה את או אתה שואל או שואלת. ממליצה,כתמיד, להתייעץ עם מעצבת או נגרית. בהצלחה

  2. דליה

   פוסט מעולה עם טיפים חשובים ללא ספק שיש לך כאן זכויות יוצרים על נתינה אדירה .מודה ומעריכה

   1. רונית כפיר

    תודה רבה דליה! גם אני מבסוטה ממנו מאוד

 2. קרן

  היי רונית 🙂
  מאמר מצויין ומושקע! אני אחרי שיפוץ ובזכותך אדע לתכנן את ארון חלומותיי! תודה
  האם יש לך פתרון קסם לתליית בגדים שנלבשו פעמים בודדות לשימוש חוזר בחדר השינה, מלבד לפתרון הקולב מאחורי הדלת?

  1. רונית כפיר

   תודה קרן! לו רק מצאתי לזה פתרון הייתי מביאה גאולה לעולם. אצלי זה פשוט כסא.. מעניין אם מעצבות אחרות עלו על משהו. בהצלחה!

 3. מעין

  שלום רונית!
  מדהים לגלות שהפוסט הזה קיבל תגובות כבר לפני 7 שנים, ועד עתה ממשיך לקבל תגובות. מוכיח שעדיין רלוונטי:)
  תודה על ההשקעה בכתיבה, הפירוט והתמונות.
  אנחנו כרגע בשלב תכנון שיפוץ, והגעתי לפוסט שלך אחרי שקיבלתי עצות סותרות לגבי תכנון ארון בחדר השינה – בשאלת עומק ארון והשפעתו על המעברים ועל תחושת המרחב בחדר.
  עזרת לי להרגיש בטוחה יותר עם עצת המעצבת, ואני מקווה שזה יוכיח את עצמו בחיי היום יום:)
  הייתי שמחה לשמוע את דעתך בעניין הדלתות:
  את יודעת כמה ס"מ מינימום אמורות דלתות הזזה להוסיף לעומק הארון?
  (אם אנחנו הולכים על ארון קיפול במקום עומק סטנדרטי, המטרה היא להקטין גם את דופן הארון כך שלא תבלוט יותר מידי לתוך החדר, לכן הסוגייה כרגע מעסיקה אותי).
  תודה רבה שוב! עזרת מאוד כבר👍🏼

  1. רונית כפיר

   שמחתי לעזור מעין, אבל האמת היא שאני לא מצפה מלקוחות לחפש עצות לתכנון באינטרנט .. הייתי בהחלט סומכת על המעצבת שלך ואם לא – הייתי מתייצעת עם חברת ארונות. אני לא יודעת לענות על השאלה לגבי עומק דלתות, ולא הייתי מסתכנת בלענות תשובה לא מדויקת. אם הפוסט שלי החזיר לך את האמון במעצבת שלך – אני מציעה שתקשיבי לה! זה הכי חשוב. בהצלחה. אגב, אני חושבת שהפוסט ישן אפילו יותר משבע שנים, עשית לי חשק לבדוק…

   1. יעל

    מה דעתך לגבי תלייה נוספת בחלק העליון של הארון? יעיל/לא יעיל?

    1. רונית כפיר

     אין לי דיעה מוצקה זה ממש תלוי בך ובבגדים שלך. יש היום מנגנונים מעולים שיכולים להוריד בקלות תליה בארון עליון השאלה כמובן כמה מקום יש לך בחדר לזה (צריך מקום בשביל למשוך). אני בטוחה שמעצבת או נגר טובים יידעו לייעץ לך, כמו גם חברת ארונות.

 4. אולגה

  תודה רבה על הפוסט!
  מה העומק המינימלי שנדרש לתלייה?
  אני מתכננת ארון קיר גדול לחדר שינה, ורק דלת אחת מתוך השש תהיה שייכת לתלייה. חבל לי לעשות עומק 60 רק לצורך התלייה, ובשאר הארון בקיפול אין צורך בעומק הזה, כפי שכתבת בפוסט.
  תודה

  1. רונית כפיר

   הייתי מתייעצת עם חברת ארונות. אל תוותרי על תליה. אולי אפשר פחות מ 60 אבל לא הרבה פחות, וזה גם תלוי ברוחב הקולבים.

 5. שושי

  הי רונית
  נהניתי מאוד, תודה רבה
  האם העומקים לדעתך נכונים גם בארונות לחדרי ילדים?
  הבגדים שלהם קטנים יותר
  ויוצרים המון בלגן
  ולא עומדים בערמות יפות…

  מצד שני לא נרצה להחליף את הארון עוד כמה שנים כשיגדלו
  אשמח לעצתך המנוסה

  1. רונית כפיר

   הי שושי,
   שמחה שקראת ואהבת.
   אני לא יודעת בני כמה הילדים. עם ילדים קטנים ארון גדול תמיד מתבלגן (שווה לך לקרוא על שיטת קונמארי אולי זה יעזור) אבל אם אתם מתכוונים לשמור על הארון, שווה לתכנן אותו למידות רגילות בעיני.
   בהצלחה

 6. רותי שיש

  תודה רונית על טיפים מאירי עיניים וחשובים. אני בהחלט אקח אותם לתשומת ליבי כשאשב על תכנון עבודות הנגרות אצלי בבית החדש עם הנגר.
  תודה לך על שיתוף הרעיונות והטיפים. זה לגמרי לא ברור מאליו ונעיד על נדיבות לבך.

  1. רונית כפיר

   תודה רבה רותי. ברבות השנים הנדיבות הזו לגמרי הוכיחה את עצמה, הרבה אנשים הגיעו לאתר שלי בזכות הפוסט הזה, ומן הסתם הרבה ארונות נעימים וטובים נבנו. תתחדשי

 7. גלית

  תודה רונית. על הבלוג המעניין ומאיר העיניים ועל הפוסט המועיל והנדיב הזה.

  1. רונית כפיר

   תודה גלית על התגובה הנדיבה שלך! בשמחה. זה אחד הפוסטים הפופולריים שלי ואני מבינה למה ואוהבת אותו גם

 8. מירב

  היי רונית
  קראתי את הטיפ שלך ונהנתי מאוד יש לי מול המיטה נישה בעומק 80 ס"מ גובה 265 ואורך 217
  לפי הבנתי מדף בעומק 40 ס"מ וארך60 יספיקו לשתי ערימות לא משנה אם זה חולצות או מכנסיים
  או גם וגם. במידה והארון הוא רק לקיפול. ללא תליה האם מגירות עומק 17 סמ יספיקו או כדאי עמוק יותר
  כמו כן אני גם מתכוונת לקחת מדף בארון לטלויזיה האם נכון לחלק 217 לכל צד 60 ובאמצע 80 אם עומק המדף ארבעים יהיה אפשרי יצור דלת 42? ואז המרחק בין הארון לדלת יהיה כ-60סמ (לא בא לי על הזזה)
  תודה

  1. רונית כפיר

   הי מירב,
   שמחה שאהבת את הפוסט שלי. אני לא יכולה לענות לך על פי השאלה שלך גם משום שאין לי שרטוט וממש קשה לי להבין תיאורים כאלו וגם משום שאיני מייעצת בבלוג. ממליצה מאוד להתייעץ עם מעצבת לגבי כל הסוגיות של תכנון. אני כבר לא עוסקת בעיצוב פנים, אבל שמחה שהפוסט הזה ממשיך לעזור לאנשים.
   שיהיה בהצלחה! רונית

 9. ריטה

  היי רונית,
  תודה על פוסט מלא תובנות, אוהבת מאוד את הקו העיצובי שלך,
  האם הארונות בחדר השינה הם צביעה בתנור או פורמאייקה?

 10. ש.ח

  הי רונית
  תודה

  האם בחדרון פצפון ברוחב 80 ס"מ אפשר להעמיד מדפים ברוחב 40 ס"מ. או שזה כבר ממש לא אנושי לנוע בחלל כזה?

  1. רונית כפיר

   נסי לייצר לעצמך מעבר ברוחב ארבעים ס"מ ולראות אם נוח לך לזוז בתוכו. אני לרוב לא מייעצת בלי פרטים אבל התשובה היא לא. זה לא אנושי.

  2. מור

   היי רונית
   תודה על הפוסט הזה, הוא פשוט נכס ברשת!
   מה המרחק המינימלי בעינייך שצריך להשאיר לפני ארון עם פתיחה רגילה? אנחנו ממש מעדיפים פתיחה רגילה על פני דלתות הזזה, אבל המרחק מהמיטה לארון הקיר שלנו יעמוד על כ 70 ס״מ- תוהה אם זה מספיק…

   1. רונית כפיר

    הי מור, תודה
    אני לא מתה על ייעוץ מהסוג הזה אונליין אז קחי את ההמלצה שלי בערבון מוגבל.
    שבעים ס"מ זה באמת מרחק קטן אבל גם אני לא סובלת דלתות הזזה ולכן מניחה שהייתי עושה ארון רגיל ומנסה למצוא איך להגדיל את המרחק.
    שיהיה בהצלחה

    רונית

 11. רעות

  קוראת כל מילה וחושבת כמה עוד יש לי ללמוד. כדרכך את מצויינת, ממחישה ואי אפשר בלי ההומור ששייך רק לך

  1. רונית כפיר

   תודה רעות! גם אני מאד אוהבת את הפוסט הזה

 12. רונה פינטו

  מהו הגובה המומלץ למגירה המיועדת לאחסון בגדים?

  1. רונית כפיר

   זה ממש תלוי איזה בגדים. אני לא מחזיקה בגדים במגירות אלא רק בגדים תחתונים ואז גובה המגירה תלוי באיך את מאחסנת אותם. אני למשל מחזיקה בקופסאות בד כאלו של איקאה ולכן גובה המגירה מתאים להן. כל מקרה לגופו. בהצלחה

 13. רות חסון

  האם אפשרי לעשות תליה בגובה 105 לתליה נמוכה
  מתכננת כעת את ארון חדר השינה
  גובה התיקרה הוא 253

 14. שובי

  הי רונית,
  תודה רבה על פוסט מעולה! מלא בידע וטיפים מצויינים, את נדיבה מאוד!

  אשמח לשמוע מה דעתך על התקנת מוט תליה לאורך הארון (מגב הארון לכיוון החזית), ולא לרוחב. ע"מ ליצור עומק של 40 סמ' גם בתא התליה. בעיקר עבור ארונות ילדים עם אופציה לתלית שמלות וכדו' (בגדים קטנים יחסית)

  וגם, מה דעתך על התקנת טלוויזיה בנישה בתוך ארון הבגדים?

  1. רונית כפיר

   הי שובי,
   בארון בכניסה לבית יש מתלה כזה (שלא אני תכננתי, בית שכור…) ואני לא אוהבת אותו במיוחד אבל הוא טוב דיו למה שאני צריכה. אם זו אינה התליה הראשית הייתי שוקלת את זה. לבגדים שעושים בהם שימוש תכוף בעיני זה זוועה.
   לגבי התקנת טלויזיה אני צריכה לדעת יותר על הארון, על הנישה, על החדר ועל דייריו. ולכן לא אייעץ בבלוג. מציעה להתייעץ עם מעצבת.

   1. שובי

    תודה על התשובה המהירה!

 15. שובי

  הי רונית,
  תודה רבה על כל המידע שאת חולקת כאן! ממש ממש לא מובן מאליו. פוסט מעולה!

  אשמח לשמוע מה את חושבת על תכנון תליה לאורך הארון, ולא לרוחב. ע"ג מוט שיוצא מגב הארון כלפי הדלת, כך שגם חלק התליה יהיה באורך 40 ס"מ?
  נכון שזה מעט מסרבל את הגישה לבגדים בחלק האחורי יותר, אבל אולי שווה את הסדר שמתקבל בארון 40 ס"מ.
  חושבת על זה בעיקר עבור ארון לילדה שעתידה לגדול.. ויש לה מעט בגדים לתלייה.
  אבל אולי יתאים גם למבוגרים?

  תודה!

  1. רונית כפיר

   הי שובי, רק עכשיו ראיתי את השאלות שלך. עניתי בתגובה מעל 🙂 לאורך זמן תליה כזו אינה נוחה בכלל בעיני, אבל זה תלוי בכל הנתונים של החדר והבית והאנשים.

 16. שלומית

  האם עומק 35 מספיק לתליית מעילים לא על קולב אלא על מתלים?

  1. רונית כפיר

   ייתכן שכן, זה תלוי בכל המימדים של הארון כמובן. יהיה שם מקום מועט למעילים בהתאם לרוחב הארון ולכן לא נשמע לי מומלץ בכלל. אבל כפי שכתבתי לרבים כאן – אין לי יכולת לייעץ על סמך פרט אחד בלי הקשר, ובבלוג אני לא עובדת אלא רק נותנת בשמחה 🙂

 17. אפרת

  תודה רבה על התגובה והיחס. מבחינתה זה עניין עיצובי בלבד ואני מתלבטת לגבי הפרקטיות . שוב תודה וחנוכה שמח

 18. אפרת

  היי רונית, פוסט נהדר ככל הפוסטים שלך, המעצבת שלי ממליצה על דלתות עד הרצפה בארונות כך שהצוקל פנימי. חוששת שהרגליים יתקעו ושזה לא יהיה נוח מה דעתך?

  1. רונית כפיר

   שאלת אותה למה היא ממליצה על זה? היא אמורה להיות מסוגלת לתת לך הסבר משכנע.
   בגדול אני לא רואה הבדל בין צוקל של 8 ס"מ לצוקל נמוך יותר – זה נשמע לי בעיקר הבדל עיצובי. בכל מקרה זה לא גבוה.

   אני עושה דלתות עד הרצפה בארונות שירות שיש בהם מכונות כביסה, כדי שיוכלו לעמוד ישירות על הרצפה.
   אם זה מאפיין עיצובי אסתטי בלבד – ממליצה לך לחפש ארונות כאלו ולראות אם מוצא חן בעיניך. אני פחות מכירה כאלו אבל נשמע שזה יכול להיות יפה.
   אני בעיקר מקווה שאת סומכת על המעצבת שלך, ולכן ממליצה להקשיב לה 🙂

 19. אורלי

  הי רונית, אחלה פוסט!
  שאלה לא קשורה: האם היית ממליצה על פרקט במטבח? מבחינת נקיון/עמידות/ מים שנשפכים…
  מאוד רוצה לעשות אבל קצת חוששת.
  תודה רבה!

  1. רונית כפיר

   הי, שמחה שאהבת את הפוסט.
   השאלה באמת לא ממש קשורה, וגם אין לי איך לענות עליה. ההמלצה תלויה במי את ומה ההרגלים שלך וההעדפות שלך גם בבישול וגם באכילה ונקיון. עקרונית אין בעיה עם פרקט במטבח אם שומרים עליו, אבל כאמור זה מאד אישי.
   ממליצה להתייעץ עם המעצבת שתעצב לך את המטבח.

 20. רותי

  שלום רב. העיצוב מאד יפה ובמיוחד פרקטי
  כל הטיפים האלה מאד מועילים אבל…..
  לדעתי פעלת לא נכון בכלל כשהזזת את דלת חדר השינה של ההורים ממש לכניסה של הבית
  לטעמי עדיפים אי נוחות וחוסר אסתיקה קל ולהשאיר את דלת חדר השינה נסתרת בתוך הדירה
  לחשוב שכל אחד שעומד בפתח רואה את המיטות

  1. רונית כפיר

   הי רותי,
   תודה! ניכר שהתעמקתי בתכנון.
   זו הקומה השניה של הבית.
   נכון שהיה עדיף למקם אותה אחרת אבל לאור הצורך בארון גדול זו היתה האופציה הכי טובה.
   כיום איש לא רואה, ויש מסדרון ארוך שמוביל למיטה, שמוסתרת יחסית.
   שנה טובה!

 21. אסף

  פוסט מצויין , מהו המרחק המינימלי לדעתך למעבר בין הארון למיטה ?

  1. רונית כפיר

   תודה. זה תלוי בגודל החדר וברוחב הדלתות. אין כאן חוקים וכשאין מקום – אין מקום. במצב אידאלי הייתי אומרת שמטר הוא המרחק המינימלי, אבל במצב אידאלי יותר הייתי אומרת: קח מעצבת ותשאל אותה. 🙂
   בהצלחה.

   1. אסף

    תודה
    אגב , מה דעתך על שילוב טלוויזיה בארון ?

 22. ליאת

  פוסט מצויין!
  בדיוק מתכננת חדר ארונות.
  האם את ממליצה על הפתרונות הייעודיים לתליית מכנסיים? או פשוט לעשות תלייה נמוכה ולשים במתלים רגילים?
  בנוסף אשמח לדעת מה את ממליצה לגבי נעליים – מדפים נמוכים בתחתית הארון או משהו אחר?

  1. רונית כפיר

   תודה ליאת.
   זה מאד אישי. אני למשל לא תולה מכנסיים אלא מקפלת (כי אין לי מספיק מקום תלייה) ונעליים אני מחזיקה בתוך הקופסאות שלהן.
   כך שתליה או קיפול מכנסיים זה תלוי במקום שיש לך עבור זה. לגבי נעליים – כמו בארון הזה – אפשר לעשות להן מדפים עם זווית קטנה בעומק שמתאים לזוג אחד. שוב, תלוי בכמות הנעליים, בזמינות שאת זקוקה לה ובמקום שיש לך לארגן את זה.
   כתמיד, ממליצה לתכנן עם מעצבת מנוסה.

 23. רחלי

  הי רונית,
  כתבה מעולה. סליחה על הבואות אבל לא הצלחתי להבין מאיזה חומר דלתות הארון. זה פורמייקה או צבע בתנור (אפוקסי)?

  1. רונית כפיר

   תודה רחלי. גימור החזיתות הוא בצבע ("שלייפלק" או "אפוקסי" או "צביעה בתנור" הכל אותו הדבר). אי אפשר לעשות את הפרט הזה של המקל סבא בפורמייקה. יש חזיתות פורמייקה מוכנות מראש עם גימורים יפים, והן זולות מעט יותר. תראי את החזיתות פולימר של אורצ'רד למשל.

 24. רוני

  היי רונית
  תודה רבה
  האם יש לך רעיון איך להתמודד עם עניין העומק בארון כאשר הנישה בתוכה הארון עומד כבר קיימת ולא ניתן לחלק את הארון לחצי ארון עמוק וחצי פחות עמוק?
  תודה

  1. רונית כפיר

   אני מתה על ארונות קיפול. אם את רוצה גם קיפול וגם תליה (גם עמוק וגם פחות) פשוט תצרי את הנישה בחלק של הארון קיפול. אפשר פשוט לבנות שם ארון בעומק 40 ולהשאיר מאחוריו אוויר, כל עוד הוא מחוזק לצדדים, או שאפשר לסתום 20 ס"מ מהנישה בגבס. זה כאילו נוגד את ההיגיון, "לוותר" על מקום, אבל התוצאה היא חד משמעית ארון מסודר יותר.
   לאחרונה החלפתי שני מדפים בחדר הארונות (הדי איום שלי, שלא אני תכננתי כי זה בית שכור) מעומק של 60 לעומק של 40. השינוי מופלא. המדף שנותר בעומק שישים המקורי הפך למדף הבלגאן, עליו אני שמה בגדים לא מקופלים. ברגע שהוא ייעלם, לבלגאן לא יהיה איפה להיות.
   כמובן שלעצות ספציפיות יותר את מוזמנת לכתוב לי ולקבוע פגישת ייעוץ. בהצלחה!

 25. עדי

  היי פוסט מעולה ממש נפל לי מהשמיים כי אנחנו מתכניים חדר עם אותו מבנה
  והתלבטתי מה לעשות עם הררי הנעלים…. – האם לדעתך נעלי גבר מידה 47 עדין יכנסו בארון ברוחב 30?
  ומה היית ממליצה לגבי ארון נשיה בסלון (ארון לתליה של המעילים להניח תיקי עבודה , קסדת אופנוע וכו) המ העומק האידאלי מבלי שזה יהיה דומיננטי מידי בחלל.

  תודה

  1. רונית כפיר

   תודה עדי.
   למיטב ידיעתי הנעליים ייכנסו אבל הדבר הנכון לעשות הוא פשוט לקחת מטר ולמדוד. אם אתם מאחסנים בקופסאות נעליים או את הנעליים עצמן, וכמובן לשאול ולוודא מול הנגר שיכין את הארון.
   לגבי ארון נישה בסלון – עומק לתליה צריך להיות 60 בערך, והדומיננטיות בחלל נקבעת על ידי שלל מאפיינים – איפה הארון נמצא, מה יש בצדדים, האם הוא בין שני קירות או לא, מה הגובה שלו.. לכן לא אוכל לענות על זה. לא הייתי תוקעת ארון מעילים סתם כך בתוך סלון אם זה לא במקום שמיועד לזה ויחסית נסתר (כלומר שהחזית שלו מתיישרת עם קיר מסויים או הנמכת תקרה).
   בהצלחה!

  2. דני

   הי רונית . לי רק שאלה . מה דעתך על טלויזיה בארון שממול למיטה בחדר הורים ?

   1. רונית כפיר

    הי דני,
    אני לא בטוחה שהבנתי את השאלה ובעיקר לא בטוחה מדוע זה משנה מה דעתי על זה.
    לכל אחד הרגלי שינה וצפיה אחרים ויחד עם זה באות החלטות לגבי טלויזיה בחדר שינה בכלל ובארון מול המיטה בפרט.
    אם תשאל או תשאלי שאלה ספציפית יותר – אוכל לענות.

 26. שחר

  מאיפה הפרקט?

  1. רונית כפיר

   כל כך הרבה שנים, אני לא זוכרת. לדעתי זה פרקט אלון מעושן. יש דומים במקומות רבים.

 27. זהר

  הי רונית!
  נהנתי לקרוא ונעזרתי בפוסט המון
  רציתי לשאול יש תמונה שרואים בה שידת טלויזיה, זכור לך אולי מה הגוון בו השתמשתם?
  תודה!
  זהר

  1. רונית כפיר

   תודה זהר, שמחה שהפוסט עוזר.
   השידה שייכת לחדר השינה והיא באותו הגוון של הארונות, שכתוב על התכניות שלהן.
   זה נראה אחרת בכל תמונה בגלל הזוית והתאורה.
   רונית

 28. רחלי

  היי,

  תודה על הפוסט המעניין.

  רציתי לשאול על גובה מוט התליה.
  נראה שהוא יוצא באיזור ה1.80 מהרצפה.
  האם זה לא גבוה מידי?

  תודה,
  רחלי.

  1. רונית כפיר

   הי רחלי,
   שמחה שאת אוהבת את הפוסט.
   אני לא זוכרת מה גובה מוט התליה, אבל גם לי 180 נשמע גבוה. גבהים צריכים תמיד להתחשב בגובה המשתמש, ועדיף שהרמת יד לא תהיה מעל לראש.
   מצד שני, לוקחים בחשבון גם גובה תלייה. תלייה נמוכה מצריכה מרווח של לפחות 110 בתוך הארון. לרוב ממקמים את המוט מעל מדף, ויחד עם הצוקל זה יוצא 150 בערך, אם איני טועה (צוקל 10 או 8, מדף של 30 ומשם מטר עד המוט).
   ושוב – מציעה תמיד להתייעץ עם איש מקצוע עבור תכנון נכון, בין אם זה נגר מנוסה, חברת ארונות טובה או מעצבת.

 29. טל-אור

  הי רונית, הארון מקסים מקסים מקסים!
  התאבהתי בידיות העור ורציתי לשאול לגביהן- האם זה נוח לפתיחה? האם יש בפנים חוט מתכת או משהו בסגנון שנותן יציבות?
  וגם- ידית עור לא מתבלה עם הזמן?
  תודה רבה!

  1. רונית כפיר

   הי,
   לא, הידיות הן מעור, ואין להן חיזוק בפנים. אני מניחה שהן מתבלות עם הזמן אבל אפשר מן הסתם להחליף אותן. אשאל את הלקוחות שלי, זה אצלהם כבר כמה שנים (אני מניחה שהייתי שומעת מהם אילו היתה בעיה חמורה). לגבי נוחות – זה עניין אישי, אני חושבת שהן לא הכי נוחות שיש, אבל אפשר להסתדר. או לקחת אחרות, יש המון ידיות נהדרות.

 30. אסתי ארוואץ

  רונית מוכשרת !
  תודה על פוסט מחכים ומעשיר בידע.
  אני סטודנטית לאדריכלות ועיצוב פנים ונהינת מאוד מהכישורים שלך [!
  שאלה : איפה אני יכולה למצא דוגמאות של פרטי נגרות לארון קיר ?

  1. רונית כפיר

   הי אסתי, תודה! אני שמחה שמצאת את הפוסט שלי מועיל ומחכים.
   אין לי ממש מושג איפה אפשר למצוא תכניות ופרטים כאלו. כאן בפוסט יש, אולי בבלוגים אחרים של עיצוב פנים? בטוחה שחיפוש מעמיק בגוגל יביא לך משהו.
   בהצלחה!

 31. צחי

  היי רונית, תודה על הפוסט.
  שאלה – אני רואה שדלת הכניסה לחדר נפתחת על הארון הגדול. זה לא מציק? גם צריך לסגור את הדלת של החדר כדי לפתוח את הארון, וגם צריך להגביל את הפתיחה של הדלת כדי שלא בטעות תיפתח בעוצמה ותפגע בדלת הארון? התלבטת לאיזה כיוון לפתוח את דלת החדר (לכיוון של הארון נעליים במקום) או שזה לא קריטי כמו שזה נשמע לי?

  1. רונית כפיר

   הי צחי,
   לגבי כיוון פתיחת הדלת – כמובן שזה קריטי..
   אני משתדלת שהדלת תיפתח תמיד כך שהיא מסתירה את האלמנט הגדול והמאסיבי בחדר (הארון הגבוה) ופונה אל האלמנט היפה יותר – במקרה הזה ארון הנעליים ובו רהיט נמוך.
   מעבר לזה, כיוון הפתיחה של הדלת הוא לכיוון ההליכה לחדר. זה לא הגיוני בחדר הזה להפוך אותו.
   לגבי ההסתרה של הארון – לפעמים אין ברירה ופעמים רבות יש ארון מאחורי דלת. שמים שם את הדברים הפחות נחוצים, ולא מה שצריך לגשת אליו כל יום.

 32. יפה

  היי,

  הפוסט ממש מעניין ומפורט, תענוג.
  האם לדעתך ניתן לקבל מראה דומה כאשר רוחב כל דלת בארון הוא 35?

  תודה.

  1. רונית כפיר

   הי יפה, תודה!
   כמובן שהתשובה תלוייה בגורמים רבים, אבל על פניו נשמע לי שרוחב דלת של 35 זה ממש צר. אולי עדיף לוותרעל כמות דלתות ושתהיינה רחבות יותר.
   רונית

   1. יפה

    חשבתי על דלת של 35 כדי לקבל 6 דלתות ולשמור על ארון סימטרי עם מגירות במרכזו.
    אבל לפי מה שאת אומרת עדיף ארון 5 דלתות של 42, בארון כזה אוותר על מגירות חיצוניות.
    אני לא יכולה לעשות דלת רחבה עוד יותר כי החדר קטן ולא יהיה מקום לפתוח דלת רחבה.

    תודה רבה.

    1. רונית כפיר

     הי יפה,
     אני לא יכולה לקבל או לתת החלטות ועצות כאלו מתיאור מילולי בבלוג.. מה גם שקשה לי לדמיין דברים בלי תכנית וזו לא צורה מקצועית לעבוד.
     אם את זקוקה לעזרה עיצובית את מוזמנת לפנות אלי או לכל מעצבת אחרת להתייעצות, ותכנון מול תכניות, או לנגר מומחה שיעזור בזה. כדאי!
     בכל מקרה, אם אין לך מקום לפתוח בו דלת ברוחב 45 את בבעיה. זה מעבר צר מאד, ומאד לא נוח. הייתי מנסה לפתור גם את הבעיה הזו 🙂
     בהצלחה!
     רונית

     1. יפה

      החדר קטן ואני לא חובבת ארונות הזזה, אז לא נשארו הרבה אפשרויות, וזה אחרי התייעצות עם אשת מקצוע.

      שוב תודה רבה

 33. שירה

  הי רונית, כתבה מדהימה ומפורטת! תודה:)
  מה הכוונה מדפים ניידים? אני רוצה ארון קיר לניצול מירבי של אחסון אבל כשהמדפים ככ גבוהים הם נראים לי לא פרקטיים..

  1. רונית כפיר

   הי שירה. תודה!
   הכוונה שאלו מדפים מתכווננים: בדפנות של הארון יש חורים במרווחים קבועים, ואפשר לשנות את הגובה של המדף. נהוג לעשות את זה בארונות.
   המדפים העליונים נועדו כמובן לבגדי העונה האחרת.

 34. דורית

  רונית שלום רב, עוברת דירה וזקוקה לשני ארונות לפחות. פניתי למספר נגרים בבקשה לבנות את הארונות כשחלקו ארבעים סמ. וחלקו שישים לצורך תליה. קיבלתי סירוב מוחלט בטענה שארון כזה לא יכול להיות יציב. מאחר והזמן דוחק חשבתי להזמין ארון אחד שכולו ארבעים (יותר מדי ארון גדול רק מדפים…..???), ואת הארון השני אולי לחלק באופן הרגיל (מדפים , תלייה ומגרות) למרות בזבוז המקום האדיר מבחינתי (שונאת להעמיס מאחור רק כי נשאר מקום….) אך לצערי לא מוצאת נגר שישתף פעולה. אולי לא מסבירה עצמי נכון??? (לנגרים)…..
  תודה מראש – דורית
  אגב, מאוד נהנית לקרוא אותך.

  1. רונית כפיר

   תודה דורית, שמחה שאת נהנית לקרוא. כמו שראית בתכנית שלי שני הארונות נשענים על קיר מאחור, עומק הנישה בה הם מותקנים שונה. לכן אין בעיה של יציבות – הארון מחוזק לקיר וכך לא נופל. מה לגבי כוננית ספרים, שהעומק שלה 30ס"מ? איך היא לא נופלת? זה אותו הדבר.
   אם את מרגישה שאת לא מצליחה להסביר עצמך לנגרים, את אולי הולכת לנגרים הלא נכונים, או צריכה עזרה ממעצבת, שיודעת להסביר להם בצורה שיבינו 🙂
   בכל מקרה בהצלחה עם הארונות.

 35. שרית

  וואו!! איזה פוסט מפורט ומקיף. הכל כולל הכל!!
  תודה שחלקת את הידע העצום שלך.
  יש לי רק שאלה אחת: התכנון שלח ארון בחדר שינה הורים עפ דלתות נפתחות. כאשר באמצע מדף לטלויזיה. בתקרה פס צבירה כ 80.סמ.
  השאלה באיזה מרחק לעשות אותו כך שהדלת העליונה תיפתח עד סופה.
  תודה

  1. רונית כפיר

   הי שרית
   תודה, שמחה שאהבת את הפוסט!
   אני לא בטוחה שאני מבינה ויכולה לייעץ על סמך השאלה שלך, ובטוחה שזה לא כזה מסובך לחשב עם תכניות מה המרחק להצבת גוף על התקרה. צריך רק לקחת בחשבון אורך דלת ולשרטט את הקשת שלה. אפשר גם, כפי שכתבתי בפוסט – להנמיך את הדלתות בעזרת הרחקה מהתקרה.
   בהצלחה!

 36. נועה

  הי רונית,
  פוסט מעולה ! כמה חבל שלא ראיתי אותי לפני שנה שתיכננתי את הבית.
  יש לי שאלה, שרטוט של חדר הרחצה הגדול הוא בדיוק כמו שלי.
  גם אני מכניסה ארון רחצה אורך 160, מתלבטת אם להכניס 2 מגירות גדולות. בצילום של הבית נראה שעשית 3 מגירות? איך חילקת אותם , גם בגודל המגירה?
  ודבר נוסף, ארון מכונת הכביסה והמייבש איך הוצאת את הצינור של המייבש מתוך הארון ?

  תודה 🙂

  1. רונית כפיר

   הי נועה,
   שמחה שאהבת את הפוסט.. הוא מאד שימושי..
   לגבי חלוקת המגירות בלהיט הכיור גם אני לא זוכרת. הייתי ממליצה להתייעץ עם נגר מנוסה או מעצב, אבל קודם לחשוב מה הן צריכות להכיל. לפי ה נקבע את הגובה. הרוחב הוא פחות בעיה, קחי בחשבון שהכדור תופס מקום על פי העומק והסוג שלו..
   מייבש הכביסה יוצא החוצה כי הוא ליד קיר חיצוני. אם אין, בונים תעלת גבס עם צינור, או קונים מייבש עם קונדנסר. או, שוב, לוקחים מעצבת שתתכנן את זה ?
   בהצלחה.

 37. ליטל

  היי,
  פוסט מעולה ואשמח לדעת כמה דברים.. חיפשתי לראות אם רשמת מאיפה הידיות של הארון האפור ולא מצאתי לצערי.. אשמח לדעת אם את זוכרת.
  האם ניתן לייצר דלתות עם ידיות חתוכות כמו של הארון עץ אבל בציפוי פורמייקה?
  ידוע לך האם ניתן לייצר את הדלתות "מקל סבא" עם פולימר במקום צבע בתנור?

  תודה 🙂

  1. רונית כפיר

   הי ליטל,
   כתבתי בתגובות (הרבה שאלו על הידיות) הן זמינות ברוב חנויות הפרזול. אני קניתי בישראלי.
   התשובות לשתי השאלות האחרות שלך בגדול הן לא ממש. יידרש לכך נגר ממש טוב וזה יעלה די דומה לצבע. לגבי הפולימר – צריך לברר בחברות פורמייקה -יש ציפויים שונים לחזיתות שמגיעים בגימורים מוכנים מראש (כמו מקל סבא). חפשי באתר של פורמייקה wilsonart. בהצלחה.

 38. גלי

  ארון מושלם! חלוקה נהדרת וצבע מיוחד ולא סטנדרטי. אאת מאמינה שארון מפורמייקה יכול להיראות ככה? זה זזול משמעותית ועמיד יותר, זה נכון, אבל נראה לי שצבע בתנור זה ליגה אחרת. בפורמייקה אם אני לא טועה, רואים את החיבורים של החומר בפינות אלא אם ייש טכנולוגיה שלא הכרתי ופותרת את זה..
  תודה

  1. רונית כפיר

   אכן, את הפרט של הקצה אי אפשר לעשות בפורמייקה, אבל המחיר זול בכ-30% בפורמייקה, שהיא גם עמידה יותר. יש אפשרות לכל מיני גימורים בדלתות מטבח בציפוי כמו פורמייקה, אבל איני יודעת אם זה מתאים לדלתות גדולות של ארון, ומן הסתם מגיע במידות קבועות. ממליצה לשאול בחברות פורמייקה כמו אורצ'רד בנמל תל אביב.
   מלבד זאת, בפורמייקה לא רואים את החיבורים בפינות. הקנטים של פורמייקה עשויים PVC ואם זה מבוצע על ידי נגר טוב אין סיבה לראות את החיבורים.

 39. קרן כהן

  רונית שלום. תקועה באמצע תכנון ארון חדר שינה רוחב 3.2 וגובה 2.6. צריכה שיחולק שווה בשווה בין צידיו לי ולבעלי.רוצים סרווטו רק שהוא מגביל ומקטין לי מדפים בארון לגובה 26 וזה ממש נמוך.הסרווטו דורש 1.05. לפי מה שנאמר לי.אשמח חהכוונה ממך.רצוי שבכול צד יהיה 2 מגירות נעליין ו2 מגירות לתחתונים וגרביים

  1. רונית כפיר

   הי קרן, שמחה שקפצת לבלוג שלי.
   לגבי עזרה בתכנון הארון- למרות שאולי זה נראה כך, הבלוג אינו מדור ייעוץ 🙂
   את מוזמנת להתקשר למשרד ולקבוע פגישה לתכנון הארון, או למצוא מעצבת אחרת שתוכל לעזור. אני בהחלט מאמינה בחשיבות של תכנון מדויק.
   בהצלחה ותתחדשו!

 40. סמדר

  רונית שלום
  האם יש לך תמונות של דלתות חוץ מהבתים שעיצבת? תודה

 41. מירי

  רציתי לשאול, מה יש בעצם ב20 סמ בפער שנוצר בין החלק של התלייה למקופלים? בתאשים זה נראה מקווקוו.

  1. רונית כפיר

   אם הבנתי נכון ואת מתכוונת לרווח בין שני חלקי הארון – פשוט סגרנו אותו, כדי לקבל חזיתות באותו הרוחב בלי לפגוע במבנה של הארון.

 42. גליה

  רונית שלום,
  קראתי בעיון את הפוסט. הרעיון של שינוי עומק- ממש מהפכני מבחינת תכנון החדר. אם רק הייתי קוראת אותו לפני ארבעה חודשים, כל חדר השינה שלי היה נראה אחרת..:(
  אהבתי גם את הנישה של הטלויזיה. פרט קטן, אבל התכנון כך שתיכנס לתוך חלל האמבטיה – חכם ומדויק.
  אשמח בכל זאת לדעת מה צבע הקירות שצבעתם בקומה הראשונה של הבית. הרצפה אצלי אפורה (דמוי בטון) והמטבח בצבעים ממש דומים (שחור ודמוי עץ) ואין לי מושג באיזה צבע לצבוע את הקירות כך שהתחושה לא תהיה קרה ומצד שני שלא תהיה התנגשות של צבעים.
  תודה!!

  1. רונית כפיר

   אני לא ממש זוכרת את הגוון, לדעתי זה היה 0017 של נירלט (חפשי באתר) אבל גוון שאני מתה עליו עכשיו הוא 0024. אפור חם ומהמם, בהיר מאד למרות שנראה קצת כהה.
   ותודה על המחמאות, גם אני אוהבת את הפוסט ואת הארון הזה.

 43. רז

  הי רונית,

  תודה על כל הטיפים, ניגשת מיד ליישם!

  אשמח לדעת מאיפה הידיות. הן מהממות!

  1. רונית כפיר

   תודה. לדעתי כתבתי על הידיות באחת התגובות, יש אותן בחנויות פרזול כמו ישראלי או דומיסיל

 44. ורד

  רונית שלום
  ארון מקסים.
  אולי פיספתי: מה נרחק בין מדפי הקיפול (גובה ערימת חולצות לדוגמא) ?.
  אני מוצאת שגובה של 30 הערימה גבוהה מידי ומתמוטטת כשמוציאים את הערימה השכנה…ברור שלא חייבים למלא את כל הגובה, אבל כידוע: כל חלל יתמלא.. האם אני מפספסת משהו?? אולי מרחק קטן יותר מנצל פחות טוב את הארון?
  תודה, ורד

  1. רונית כפיר

   הי ורד, דווקא את הדברים האלו אני לא תמיד מודדת במדויק.
   בגדול אני משאירה משהו כזה בין מדפים – 30-35, אבל אני תמיד עושה מדפים מתכווננים בתוך הארון – עם פינים שאפשר לכוון בגובה – וזה מתאים לכל דבר.
   מדפים צפופים מדי זה גם לא מעולה, כי זה עושה צל ומסתיר את מה שמקופל שם.
   בהצלחה!

 45. עדי

  הי רונית,
  תודה על פוסט מצוין ומחכים.
  הדבר היחיד שצרם לי הוא ההערה על האדריכלים.. זה גם לא מפרגן לקולגות, וגם מאוד לא נכון. יתכן שנתקלת בבעלי מקצוע שאינם מתעסקים בפרטים, אבל כאלה יש בכל תחום ומשלח יד.

  1. רונית כפיר

   הי עדי,
   תודה על התגובה!
   קראתי שוב את כל הפוסט כדי להבין איפה כתבתי על אדריכלים.
   מצאתי.
   אני באמת חושבת שאחד ההבדלים בין עיצוב פנים לאדריכלות (לא תמיד לטובת העיצוב, אגב) הוא שבעיצוב חייבים לחשוב על המון פרטים שמתחברים יחד. באדריכלות מתחילים בדרך כלל מן התמונה הגדולה, ומעט מאד אדריכלים מתעסקים בעיצוב פנים לרמה כזו של התאמת גובה מסגרת הארון לגוף התאורה. עבדתי לא מעט מול אדריכלים – לרובם אין כח לזה (כמו גם לליווי כה ממושך של לקוחות בפרטים האלו) והם שמחים להעביר תכנון נגרות למעצבות.
   אני לא רואה בזה משום חוסר פרגון לקולגות. אני הראשונה לפרגן לכל מי שראוי לפרגון, והאחרונה לכנות את עצמי "אדריכלית פנים" כמו רבות מהעוסקות בתחום שלי, לצערי. לעולם לא אתהדר בנוצות לא לי, ואני טורחת אפילו לתקן קבלנים שמציגים אותי באתר בתור "זו האדריכלית". "מעצבת" אני אומרת להם.
   בקיצור – יש פרטי אדריכלות רבים ומרתקים, אבל רוב האדריכלים, לחוויתי לפחות, לא נכנסים לפירוט כמו זה שנכנסתי אליו בפוסט הזה.
   ויש כמובן מצב שאני טועה לגמרי.

 46. אביגיל

  הי רונית, מקווה שלא פיספסתי את הרכבת של הפוסט. תתוכלי בבקשה להרחיב על דרך פונ' לאחסון הנעליים? ככל הארונות היעודיים מיועדים ל12 זוגות בממוצע. בדיחה.
  יש לי בסביבות ה 60 זוגות ועוד היד נטויה. כרגע מאוחסנות בקופסאות המקוריות בנישה.. עוד מעט עוברת דירה ומודאגת מהנושא (דירה תל אביבית קומפקטית) האם ארון 30 ס"מ הוא יעיל? מה גובה מומלץ בין מדפים?

  1. רונית כפיר

   הי אביגיל.
   אני רואה כל תגובה, לא לדאוג.
   גם אני אוהבת לאחסן נעליים בקופסאות שלהם – שומר עליהם טוב מאד. ממליצה למדוד גובה של שתי קופסאות ומידת רוחב שלהן ולתכנן לפי זה מדפים. למיטב זכרוני אפשר להכניס בארון 30 קופסאות נעליים, אבל למה לטרוח לזכור כשיש לי מטר למדוד? הגובה המומלץ בין המדפים יהיה 2 קופסאות + 4-5 ס"מ.
   ועל הדרך טיפ מעולה שקיבלתי מחברה – לשים בתוך מגפיים בקבוקי מים ריקים של ליטר וחצי – שומר על הצורה שלהם יופי!
   בהצלחה.

 47. אפרת

  את לגמרי צודקת..כבר לא יקרה בפרויקט הזה
  תודה רבה רבה

 48. אפרת

  הי רונית
  אשמח לדעת מהו הגוון האפרפר היפה של הארון.
  אני צריכה לבחור מספר גוונים אופציונליים לארונות, מחזיקה במניפת גוונים של נירלט ביד אחת וכוס עם כדור נגד כאב ראש בשניה.. לא מצליחה לבחור
  Help!

 49. אורלי רגב

  הי רונית

  פוסט שימושי ביותר! אני בדיוק מתכננת ארון (שאורכו 350) ומתלבטת אם לחלק ל 8 דלתות של 44 או ל 7 של 52.. – אשמח לחוו"דך המנוסה.
  עוד שתי שאלות – בארון הנפלא שתכננת, שני ארונות התלייה צמודים ושני ארונות הקיפולים צמודים. האם לא נכון יותר להפריד כל שלכל 'תלייה' יהיה 'קיפול' צמוד (הפרדה של 'שניים לך ושניים לי)? או שאולי זו העדפה של כל לקוח בפני עצמו?
  אחרון – האם גם בנישה של 60 ס"מ עומק לכל אורכה, היית מראש מפרידה את הארון לאזורים של עומקים שונים (60/40)? משמע תישאר נישה 'ריקה' בין גב ארון לבין קיר אחורי, מאחורי אזור ה'קיפול'..? תודה מראש,
  אורלי רגב

  1. רונית כפיר

   תודה,
   לא בטוחה שאני יכולה לענות על השאלות מחוץ להקשר. בעיקר לא לראשונה. זה תלוי בחלוקה הפנימית של הארון ובצרכים של הלקוחות.
   לגבי החלוקה – גם בגלל צורת החדר הוחלט לחלק צד אחד לכל עומק. מעבר לכך, זה יהיה בזבזני למדי לעשות 4 נישות עם עומק מתחלף בכל פעם.
   לגבי האחרון – גם זה תלוי מה יש מאחורי הקיר. לרוב אפשר לנצל את הצד השני של הקיר לנישות בעומקים שונים גם כן.
   כך שאני חוזרת למשפט הפותח – אין לי אפשרות לענות בלי קונטקסט.. ואין כללים חד משמעיים לזה (אחרת הייתי כותבת אותם בפוסט).
   רונית

 50. הגר

  הי רונית-
  תודה רבה, פוסט מצוין, פגש אותי בזמן- בדיוק מתכננת חדר ארונות,
  כמובן שקפצתי לאיקאה- אצלם יש אופציה של 35 ס"מ ושל 60 ס"מ עומק, כמעט התפתית לעשות את החלק שלי בעומק 60 כדי שיהיה מקום במדפים העליונים למצעים שמיכות ואחסון.
  האם כדאי לוותר לדעתך בכל זאת והאם הרוחב של 35 אכן יספיק גם למצעים ומגבות לדעתך?
  תודה :))

  1. רונית כפיר

   כן, ללא ספק.
   אני לא מתמצאת בעומק של הארונות האלו באיקאה – אם הארון נטו בעומק 35 זה בהחלט מספיק למצעים ומגבות. ממש אין צורך בעומק 60. מה שמשנה זה האם את צריכה לתלות שם. אם אין תליה – לטעמי ארון בעומק 60 הוא בזבוז מקום.
   ממליצה על הבדיקה הכי פשוטה: למדוד את המצעים והמגבות שלך.
   בהצלחה!

 51. שירלי

  פוסט מפורט ושימושי! למה תמיד את מפרסמת פוסטים עם מלא טיפים שנייה וחצי אחרי שאני מסיימת עוד משהו בשיפוץ? בדיוק לפני חודש סיימנו הרכבת ארונות בכל הבית 🙂

  יש לך במקרה תמונה של הסגירה סביב לארון בחדר שינה ונקודת המפגש עם הפנלים והצוקל של הארון? אני מקווה שיצאתי ברורה. משהו מציק לי בסגירה בפינה הזו שהנגר עשה לארונות אצלנו, אני רוצה לדעת אם "אצל כולם" זה ככה…

  1. רונית כפיר

   הי שירלי, נשבעת שזה לא אישי..
   לגבי הפרט, אין לי תמונה ואני לא בטוחה שאני מבינה מה השאלה. בכל מקרה נקודת המפגש הזו היא באמת נקודה שעשויה להיות בעייתית ולא מי יודע מה יפה, אם לזה את מתכוונת.
   את מוזמנת לשלוח לי מייל פרטי ואראה אם אני יכולה לעזור.

 52. דלית לילינטל

  פוסט מעולה ! קראתי כל מילה בעניין רב והנהנתי. גם עיצוב הארונות מקסים!

 53. אפרת

  פוסט מעולה ומחכים!
  לרוב כשיצא לי לדבר עם אנשים על ארונות בעומקים שונים הם עשו פרצוף ולא הצליחו (או רצו) להבין. מזל שיש אותך להראות ולהמחיש לאנשים קצת יצירתיות מחשבתית. תודה!

  1. רונית כפיר

   תודה אפרת!
   את יכולה גם להראות להם את התמונה של ארןו המזווה פתוח וסגור. הסדר הזה לא היה מתאפשר בארון עמוק יותר.

 54. שרונקה

  פוסט מצויין ומחכים, כבעלת ארונות גבוהים בצורה שערורייתית…

 55. יפעת

  אלופה. מוקפד עד המילימטר האחרון. תענוג לקרוא ולהחכים!

 56. ענת דרורי

  ממש נהניתי לקרוא וגם השכלתי. תודה!

 57. עמרי

  טיפים מעולים.
  מוסיף עוד כמה טיפים מהנסיון שלי:
  למי שיש מקום בארון ממליץ מאוד על משטח גיהוץ מתקפל. חוסך מקום ומאוד נוח
  מומלץ לעשות גובה 30-35 סמ בין מדף למדף ולא יותר גבוה אחרת זה גורם לבלאגן בארון.
  רוחב דלת פתיחה לא יותר מ60 ס"מ

  1. רונית כפיר

   תודה עומרי,
   בכוונה לא פירטתי את *כל* התורה בפוסט הזה, כדי לא להכביד יתר על המידה על הקוראים, וגם כדי להשאיר להם קצת לשאול אותי…
   גם אני מחבבת מתקני גיהוץ שנשלפים מארונות, ומתקינה שקע עם מפסק ממש בתוך הארון בשביל המגהץ (פעולה שיש סיכוי גדול יותר שתעשה אם המגהץ יחכה לך ממש שם) אבל צריך שיהיה רוחב מספיק לעמוד ולגהץ, וגם שלא תמצא את עצמך בפינת עונש (נוסף על זה של הגיהוץ) באיזה מסדרון חשוך..

 58. ליאת עברון

  פוסט מעולה, רהוט וחשוב.

 59. שונית

  כתבה מעולה ובאת לי בדיוק בזמן, אבל היתה מועילה פה לפחות תמונה אחת של הארון פתוח….

  1. רונית כפיר

   תודה שונית. מסכימה. כשצילמתי לא חשבתי על הפוסט הזה.. מעבר לכך, זו כניסה לפרטיות של הלקוחה שאני לא בטוחה שהייתי מסכימה לה. אני, או היא.

 60. דניה

  בייב,
  פוסט מעולה!
  שמחתי לגלות שלמרות שלא היתה לי מעצבת פנים והנגריה שעבדתי איתה לא תרמה לי בשיט, יישמתי דברים רבים מהכתוב פה באינטואיציה בלבד ונגר טוב זה נכס, אבל, גם עלויותיו בהתאם…
  לענין התאורה מול הארון – שם פישלתי ):
  כאן – הארונות מהממים בשתי הדירות.
  תכנון חכם, פרקטי ויפהפה, כל הכבוד!

 61. naomi

  Hi Ronit,
  EXCELLENT post!
  Beautiful storage solutions…tell me what did you do for SHOES?
  🙂

  1. רונית כפיר

   Hi Nom
   It's written – across on the other side there is a 30cm deep wardrobe for shoes.
   We both keep shoes in their original box – it keeps them straight, keeps them from accumulating dust and it"s very simple to identify them too..

  2. אסף

   מה דעתך על שילוב טלוויזיה בארון ?
   תודה

 62. גלית

  איזה ארונות מהממים! עוצרי נשימה. שניהם.
  ממש מעורר התפעלות הפוסט הזה.
  צריכה לאמץ את כל העצות. הנה אני מתחילה לשנן (:
  תודה על הפוסט המצויין!

כתיבת תגובה

רוצה לרכוש את ההרצאות שלי?

הירשמו לעדכונים
על פוסטים חדשים בבלוג

פוסטים לוהטים

טיול ליקוט שירת העשבים רונית כפיר בלוג

שירת העשבים

  לדני יש דרך למצוא דברים מיוחדים. אחד הדברים האלו הוא סדרת טיולי ליקוט ובישול, אליה בחר להצטרף עם שחר, לקראת שנת בר המצווה שלו

לפוסט המלא »

פוסטים אחרונים

הנושאים הכי חמים לפי

בינתיים, באינסטגרם שלי:

אני רוצה עדכון
על פוסטים חדשים בבלוג

פוסטים לוהטים

שש תמונות אומנות צבעוניות תלויות על קיר

מופע שנות השבעים

אינלוקס( Inaluxe) הוא סטודיו לאמנות בו שותפים האמנים קריסטינה סוסטארקו וג'ייסון אוד. הם משתפים פעולה משנת 2010 (קריסטינה התחילה בשנת 2006 וג'ייסון הצטרף אליה) והם

לפוסט המלא »

פוסטים אחרונים

הנושאים הכי חמים

בינתיים, באינסטגרם שלי: