מיי פרשס – תהליך עבודה #נעיםמאוד על טבעת

תהליך שחזור טבעת של אמא שלי הזכיר לי כמה זה נעים לעבוד עם מקצועניות, מהצד של הלקוח. כל שלב בעבודה עם גל קופרמן על הטבעת המחיש לי עד כמה ההחלטות שלנו כלקוחות מבוססות על חיבור ועל רגש, ועד כמה תקשורת טובה, אסרטיבית ומקצועית היא מהותית לכל התהליך. פוסט תיעוד תהליך עבודה ותקשורת עם מסקנות, מחשבות ותובנות.

לאמא שלי היו תכשיטים מהממים. היא לא נחשבה פשניסטה בשום צורה, אבל היתה לה חיבה לתכשיטי אוונגרד – ביזאריים, מגניבים, גדולים וצבעוניים.

בין שלל הסיכות, העגילים והטבעות שהיא הורישה לי (או יותר נכון, ירשתי ממנה) היתה טבעת מיוחדת שממש אהבתי. ענדתי אותה שנים וקיבלתי עליה ים מחמאות, עד שכדרכם של פריטים קטנים – היא אבדה. אין לי מושג איך ואיפה זה קרה, אני יודעת שיום אחד היא לא היתה. זה בטח היה לפני יותר מ- 15 שנה. אולי אפילו יותר מ – 20. זו היתה טבעת כסף אדריכלית במבנה שלה, עם אבן שחורה צרה בקצה. היא הלמה את האצבעות הארוכות שלי וגם את הידיים היפות של אמא שלי, זכרונה לברכה. כשהופעתי בטלויזיה בתחילת שנות התשעים, חברות של אמא שלי היו מספרות לי שהן מתרגשות לראות כמה הידיים שלי מזכירות את שלה, עם הטבעות שלה עליהן. התחלתי לכתוב את הפוסט הזה עוד לפני שהטבעת היתה ברשותי, ואני מסיימת אותו כשהיא ענודה לקמיצה ביד שמאל שלי, המקום ממנו כאילו לא זזה מעולם.

תרשים לתכנון מבנה הטבעת: 1. החלק הזה היה יחסית צר נדמה לי 2. גובה 10 ממ בערך 3. אבן שחורה דקה
הסקיצה הראשונה ששלחתי לגל של הטבעת
זיוה כפיר ודליה ברוך
אמא שלי, זיוה כפיר ז"ל (עם משקפיים) עם אחותה הצעירה, דליה ברוך תיבדל"א

1. למצוא את בעלת המקצוע הנכונה

כמו אצל לקוחות רבים שמגיעים אלינו, הסיפור שלי התחיל בכלל המון שנים לפני שהגעתי אל גל;
מאז שאיבדתי את הטבעת המשכתי לחשוב עליה. במהלך השנים פגשתי 2 מעצבות שאהבתי את העבודה שלהן ואותן, סיפרתי להן על הטבעת, ושאלתי אם יעצבו לי כזאת. בשני המקרים היה נראה שיש התלהבות והיענות. לאחת אפילו הצעתי למכור את הטבעת כחלק מליין תכשיטים שלה, כל עוד תקרא לה "טבעת זיוה" (אין לי מושג איפה עוצבה או נקנתה הטבעת המקורית, הלוואי שידעתי).

עם שתיהן זה לא התקדם, למרות שפניתי אליהן כמה פעמים ומבחינתי היה ברור שאני בעניין. 
יש לי כמה השערות לגבי זה:
אולי הן פשוט שכחו כי זה לא היה להן מספיק אטרקטיבי. כלומר אולי היה להן לא נעים להגיד לי לא. מצד שני אולי, אילו רדפתי אחריהן עוד קצת זה היה יכול להתקדם.  יש לי עוד השערה, אותה אני מכירה מבעלות עסקים רבות: אולי היה להן לא נעים לספר לי כמה זה עולה.

לקוח מבקש ממך לעשות משהו. זה אתגר מקצועי, זה לא משהו ברגיל שלך. זה אולי המון עבודה. זה מעניין אותך, אבל את לא בטוחה שתצליחי לעשות את זה, ואת לא בטוחה כמה לגבות. כשאת מתיישבת לחשב כמה יעלה לך תהליך כזה יוצא לך מספר… מפחיד. ממש גבוה יחסית למה שאת רגילה, ובעיקר: גבוה יחסית למה שאת חושבת שהלקוחה מצפה לו.

אני רואה את זה כל הזמן. מרוב שהמחיר נראה *לך* גבוה – את או לא חוזרת ומציעה אותו בכלל, או חוזרת ועוד לפני שאומרת את המחיר ישר מציעה הנחה.
טעות!
 הלקוחות שלך אינן את.

לגבי הפולו אפ – זה אינו תפקידו של הלקוח להיות בקשר. זה תמיד תפקידה של בעלת העסק. זה נקרא פולו אפ, ולמרות שלפעמים זה מרגיש כמו "לרדוף" – ככה עושות עסקים. את רוצה עבודה? תזמי קשר עם הלקוח ותציעי, עד שתקבלי לא מוחלט וברור.

לקחים:

1. אם לקוחה מציעה לך לעשות משהו שלא בא לך? תגידי לא. זה עדיף על להיעלם, או לתת ללקוח תחושה שהוא "רודף אחרייך".

2. פולו אפ הוא הכרחי, גם בשבילך וגם בשביל הלקוח. לפעמים החלטה לא מתקבלת פשוט משום שאין לה דדליין. חבל להישאר באי-וודאות.

3. אל תחליטי בשביל העול"לה שלך מה יקר לה וכמה היא מוכנה לשלם.

4. כשמגיע אליך עול"ל חדש - בשבילך זו התחלה. בשבילו זה אולי המשך של תהליך שהתחיל מזמן, וכבר בשל לגמרי בראש שלו.

2. הפער בין המחיר האמיתי למחיר הרגשי - משא ומתן פנימי

ואז הגיעה גל. את גל אני מכירה בכלל מהפילטיס. אנחנו נפגשות שם כשאני מסיימת שיעור והיא מתחילה. היא עוקבת אחרי באינסטה ומתישהו גם אני התחלתי לעקוב אחריה. היכרות של "שלום שלום" אבל כזו שלאט לאט גדלה, והיה לי ברור שהיא בחורה מקסימה ונעימה ונחמדה.

בחודש יוני 22, אחרי שעקבתי אחריה כמה זמן, ראיתי אצלה יום אחד בפיד טבעת בעיצוב אישי, שהיתה יותר מאסיבית מהתכשיטים הרגילים שלה (גל היא אישה עדינה), ופתאום הבנתי שאם היא מעצבת גם תכשיטים כאלו ועוד בהזמנה אישית – אולי היא המעצבת בשביל הטבעת של אמא שלי. היא גרה קרוב, היא מקסימה, אולי היא תהיה בעניין. אז כתבתי לה, שלחתי לה שרטוט מאולתר של הטבעת, וביקשתי ממנה הערכת מחיר.

אחרי ששלחתי לה שרטוט עקרוני של הטבעת ואפילו ניסיון לתפוס פריימים מוידאו בו אני עונדת אותה, היא התקשרה  ואמרה לי שמדובר בטבעת מורכבת, עם המון חומר (דיברנו על זהב למרות שהמקורית היתה בכסף), היא הסבירה לי בצורה ברורה וקצרה על תהליך העבודה, הסבירה שגם שיבוץ האבן יהיה כפי הנראה שונה ויקר מהרגיל (בגלל המידות שלה) וגם משך העבודה. ביקשתי ממנה הערכת מחיר בטלפון. כי ממש לא היה לי מושג.

היא העריכה את המחיר סביב.. מוכנות? בין 7000 ל 8000 שקל.

 נשימתי נעתקה.

5. חשוב לשווק ולספר סיפורים! אין לדעת מתי לקוחה פוטנציאלית תתחבר אליהם!

6. המשא ומתן האמיתי מתקיים בראש של הלקוח ובלב שלו, עם עצמו. אם נדע להתחבר לזה - נוכל למכור.

סקיצה של גל קופרמן. הטבעת של אמא שלי הבלוג של רונית כפיר
סקיצה של הטבעת שנשלחה על ידי גל קופרמן

מצד אחד: הלם. התכשיט הכי יקר שיש לי (טבעות הנישואין שלי) עולה חצי מזה. אני לא בחורה של שעונים או יהלומים באלפי ועשרות אלפי שקלים. אני רק יודעת שקיימות כאלו. למעשה, אין לי שום פריט אישי בשווי כזה – לא תיק ולא נעליים או מה. וזה בדיוק מה שאמרתי לגל.

מצד שני: התקדמות! סוף סוף יש לי הערכת מחיר לכמה יעלה לי לעשות טבעת כזאת!
מרגע זה יש לי מִספר בראש.
בדיוק כמו שאני מספרת על הלקוחות שלכן – גם אלו שאומרים לך "אין לי מושג"? יש להם. וכשנשחק את "משחק המספרים" את תגידי את שלך והם! הוקוס פוקוס! יגלו את שלהם.
אמרתי לגל שזה לא משהו שתכננתי להוציא ושבינתיים זה לא, אבל אני צריכה לחשוב על זה. לקחתי לי את הזמן. אפילו לא שיתפתי את דני בהתלבטות – זה היה נראה לי מוגזם.
ועברו כמה שבועות.
ואז כמה חודשים.
ואז, בסוף אוגוסט הגיע יום השנה לפטירתה של אמא שלי.
כמה ימים אחר כך, בתחילת ספטמבר,  יום הנישואין שלי הגיע. שהוא גם יום הנישואין של ההורים שלי. יום הולדת 52 שלי התקרב. וחשבתי על זה שהשנה אני עוברת את הגיל של אמא שלי. 
ופתאום הסכום הזה, ש"ישב" אצלי בראש חודשיים בערך, נראה קצת פחות מפחיד. ויותר מוצדק.
בחודשים האלו ניהלתי עם עצמי כל הזמן משא ומתן. הסברתי לעצמי על הערך של הפריט הזה. של הטבעת שאני חושבת עליה עשרות שנים. שהיא חלק חשוב מהחיים שלי. שיש לי את הכסף לזה.
ואז התקשרתי לגל ואמרתי לה: שומעת?? הולכות על זה!!

וכן, זה היה מרגש וחגיגי כמו שזה נשמע, לשתינו.

אגב פולו-אפ. אין לי ספק שגל היתה יוצרת קשר בעצמה ושואלת אותי מה עם הטבעת. פולו אפ הוא אחד מערוצי המכירה והשיווק הזנוחים ביותר, וחבל מאד שכך. רק כי "לא נעים  לנו" לרדוף, שיחשבו שאני "נואשת" או לחוצה, או מלחיצה – אין לך מושג כמה לקוחות היו אומרים לך כן אילו רק חזרת אליהם ועזרת להם לקבל החלטה. (ותודה לרינה ששאלה אותי על הפולו אפ של גל ומה היה קורה אלמלא חזרתי אני אליה).

3. הצעת מחיר, חוזה ומקדמה: מתחילות!

מכאן התחיל תהליך עבודה מהמם, שחיזק אצלי עוד יותר את הבחירה בגל בתור הצורפת שתעצב את הטבעת.

קיבלתי במייל הצעת מחיר, שלוותה בטקסט הבא:

"בוקר טוב רונית,
בהמשך לשיחתנו, מצורפת הזמנת עבודה עם כל הפרטים. 
שימי לב, להצעה 2 עמודים, אנא קראי אותם בעיון. אם יש לך שאלות או תהיות – אני כאן. 
אנא אשרי את ההצעה במייל חוזר. 
מצפה להתחיל להכין לך את הטבעת המרגשת והמשמעותית הזו.
שיהיה יום נפלא, 
נדבר.
גל "

כן, אני נכנסת לכאלו ניואנסים. מייל קצר, ברור, שמבקש ממני לקרוא בעיון את ההצעה (כי לכתוב זה לא מספיק וחשוב לוודא שהלקוחות באמת קוראים) ושיש בו גם פניה אישית ורגשית אותנטית. הצעת המחיר היתה מפורטת, ברורה, נעימה לקריאה. היא הסבירה לי מדוע התהליך יקר, מה האורך שלו, מה קורה מתי. הנה העמוד הראשון:

הזמנת עבודה של טל קופרמן לרונית כפיר

7. הצעות מחיר הן מסמך מכירה ושיווק לכל דבר. הקפידו על כל מילה בהן

אנשים שוכחים (אני כאן בשביל להזכיר להם, בעיקר בקורס שלי) שהצעת מחיר היא ערוץ שיווק ומכירה משמעותי לפחות כמו שיחות ובטח יותר מערוצי סושיאל: מי שקורא אותם נמצא צעד אחד לפני הפיכתו מעול"ל (עוד לא לקוח) ללקוח. הצעת מחיר שכתובה היטב יכולה לשכנע לעשות את הצעד האחרון הזה.

הצעת המחיר של גל שכנעה אותי: אני נכנסת לתהליך עם מקצוענית, שמבינה את מורכבות העבודה, מבינה על מה היא גובה תשלום ויודעת להציג גבולות כמו שצריך. כשעובדים עם מישהו ש"לא נעים לו" זה יכול להיות גם לא נעים לך. כאן היה צפי למה שאני מכנה "נדלן" לעומת "בלתם" – חלקים צפויים בעבודה וחלקים לא צפויים (כמו כמות שינויים או שינויים במחיר).

מה שלא הוסבר בפירוט בתהליך העבודה ובעלות המשוערת פורט אחר כך בחלק השני של הצעת המחיר:

הצעת מחיר לעיצוב טבעת גל קופרמן רונית כפיר

ובכן, באיזו מהירות נראה לך ששילמתי מקדמה? נכון. מיד ובכזו שמחה.

8. אל תחששו לבקש מקדמה - כשלקוח בעניין הוא ישמח לשלם! זה ה-סימן שהופך עול"ל ללקוח.

שילמתי את המקדמה כהרף עין והתחלנו לעבוד. כל נושא התשלום היה כבר שלם לגמרי בלב שלי ואלמלא הפוסט הזה לא הייתי חושבת עליו שוב. ברגע שהתקבלה ההחלטה אצל הלקוחות שלכם להשקיע את הסכום שביקשתם בשירות שלו – מה שמעניין אותו עכשיו (אותי) זה להתקדם!

וגם תחשבו על זה: אני חולמת על הרגע הזה חמש-עשרה שנה! איזה מרגש זה אשכרה לשלם כסף אמיתי למישהי! זה הסימן שזה באמת קורה! שזה מתחיל! זה היה רגע מרגש מאד. תפסיקו לחשוב עליו בתור רגע קשה ללקוח. כשלקוחה משלמת לך זה רגע מרגש מאוד, שאומר שהתקבלה החלטה.

גם את ההיפך של זה חשוב לקחת בחשבון: כשלקוח מתקשה לשלם מקדמה, מושך זמן, מבקש הנחות, משגע את השכל מה שנקרא? זה סימן שחשוב לא להתעלם ממנו: אולי זו לא לקוחה נכונה. אולי היא עדיין לא "גמרה בליבה" ללכת על זה – ואין דבר מעיק יותר ופחות נעים מלקוח שליבו אינו שלם בהחלטה לעבוד איתך. שווה להתעכב בשלב הזה ולחשוב טוב איך להתקדם. לפעמים הנחה בתור ג'סטה קטנה תוכל לסגור את הפער ולפעמים צעדים שתעשו "לקראת" הלקוח רק יעירו אצלו עוד ועוד ספקות. אל תתעלמו מהם, זה עלול לחזור אליכם כמו בומרנג בהמשך.

4. תהליך העבודה: להוביל ולהחזיק

תוך כדי תהליך העבודה, שהורכב מכמה פגישות מרגשות בסטודיו של גל (בכפר אוריה) גל המשיכה להוביל ולהחזיק: גם לעדכן אותי במתרחש ולהיות תמיד צעד אחד לפני (הלקוחות האלו שמנדנדים לך? פשוט תעדכני אותם תמיד שניה לפני שהם כותבים), וגם הכינה אותי מראש לקצב ההתקדמות ולשלבים שלפנינו.

היא שיתפה אותי בכל התקדמות, התייעצה איתי כשצריך והחליטה על דברים אחרים. מצד אחד התהליך היה שקוף וברור לי כל הזמן, מצד שני ברור לי שהיו המון החלטות מקצועיות שגל קיבלה בלי להתייעץ איתי – פשוט כי אין צורך. כי לא כל החלטה הלקוח צריך לקבל ולא כל דבר להבין. 

בוקר אחד אחרי שובי מקורס ויפסנה קיבלתי מגל את ההודעה הבאה:

עיצוב טבעת גל קופרמן רונית כפיר

במיוחד כשמדובר בתהליכי עבודה ארוכים, כל כך חשוב לעדכן ולשתף תוך כדי. לתת ללקוחות שלכם הרגשה שאתם חושבים עליהם, שהעבודה מתקדמת, שהכל תחת שליטה ושאתם תהיו בקשר אם תצטרכו מהם משהו. ככה בדיוק זה צריך להיות. בהמשך הגיעה עוד הודעת עדכון:

הודעה גל קופרמן רונית כפיר עיצוב טבעת

9. גם בתהליך העבודה הלקוחות צריכים לשאוב ממך בטחון

10. בטחון מייצר בטחון, המשיכו להוביל גם בתהליך ולבדוק מה הצרכים הרגשיים של הלקוחות שלכם. הם משתנים לפעמים תוך כדי.

לאחרונה יש לי חיבה לפוסטים צומחים. תהליך הכנת הטבעת עדיין לא הסתיים כשהתחלתי את הפוסט הזה, ויצא שגם בלי תכנון מדויק מראש, התאריכים של התהליך הרגשי הזה נופלים עלינו בהזמנה: הטבעת היתה מוכנה ב 18 בינואר, כשאמא שלי אמורה היתה להיות בת 84.
אספתי אותה בסטודיו של גל ביום שישי, יומיים אחר כך. היה אנבוקסינג מרגש מאוד. ומאז היא לא זזה מאצבעי. גל ואני עלינו ללייב באינסטגרם שלי (בואו לראות אותו כאן!) ודיברנו על עוד כמה דברים שלא נכנסו גם לפוסט המקיף הזה.

זו אכן לא בדיוק אותה הטבעת, היא בזהב ולא כסף, חשבתי שהיא תהיה קצת גדולה יותר, אבל היא טיפה יותר קטנה, ועדיין ציפיתי לרגע הזה בהתרגשות גדולה ומודה לגל על הליווי הרגיש והמקצועי בתהליך הזה.

אני מקווה שגם את או אתה הצלחת ללמוד מהמסקנות שלי ותצליחו ליישם ולשפר את התקשורת שלכם עם הלקוחות שלכם.

ותודה לשלומית לפיד על השם!

פרוטוטייפ של טבעת אל מול התכנון המאוייר
גל קופרמן רונית כפיר
טבעת זהב עם אבן שחורה במרכזה. מבט מלפנים
טבעת זהב עם אבן שחורה במרכזה. מבט מלמעלה

לפוסט הזה יש 36 תגובות

 1. מרינה

  ממש מסקרן אותי אם גל עשתה התאמות ושינויים להסכם עבודה לכבוד העבודה איתך, בגלל ההיכרות איתך כפרסונה מקצועית 🙂
  יכולה לדמיין את עצמי במקומה, הולכת ומנתחת כל דבר בהסכם ומשדרגת ומשפצרת לקראת העבודה המשותפת עם מומחית לתקשורת עם לקוחות.

  1. רונית כפיר

   שאלה טובה, נשאל את גל. אני די בטוחה שזה היה הבסיס של החוזה הקבוע שלה

 2. אביה הופמן

  רונית, הזדמנות מעולה לכתוב לך והאמת – לא יודעת מאיפה להתחיל… אז אספר לך שאני זוכרת היטב את הטבעות היפות והמרשימות שהיו לך על הידיים, זוכרת איך הייתי בוהה בהן כשהיית מציגה את ציורי הילדים בימיך בטלוויזיה… היום גם אני צורפת ואין שמחה ממני לשמוע מילות הבנה והערכה לאופן בו אנחנו עובדות ומתמחרות את העבודה שלנו. כמה מספק ומרענן לשמוע שיש מי שחשובים לה הפרטים ושהיא מבינה שרצינות ומקצועיות גם הן עולות כסף. הפוסט הזה עלה ביום הולדתי ואני מרשה לעצמי לקבל אותו כמתנה קטנה וכעוד חיזוק לדרך העבודה שלנו בעולם המורכב הזה. שאפו לגל על הפרויקט המרשים והמקצוענות הרבה! שמחה בשבילך שסוף סוף הגשמת חלום ומאחלת לך ליהנות מהטבעת הנפלאה הזאת. כמה כיף ומרגש לעבוד בתחום הזה ולהגשים כאלה חלומות! תודה.

  1. רונית כפיר

   אביה איזו מתנה מעולה ארגנתי לך ליום ההולדת מה?? תודה ע להתגובה המקסימה. זה מרגש לדעת שאת זוכרת את הידיים שלי, כמו שהתלמידות של אמא שלי זכרו ואולי עדיין זוכרות את שלה.. מחרתיים הטבעת איתי ואני אעדכן את הפוסט בבלוג. מקווה שחיזקתי אותך גם ומבטיחה לך שכשעובדות כמו שצריך תמיד יהיה מי שיעריך את זה והלקוחות הנכונות והנכונים יגיעו אלינו. תודה והצלחה! תמשיכי לעקוב ולהגיב. ויום הולדת שמח

 3. רונה ניצן

  איזה פוסט מרתק זה היה עבורי ! גם אני צורפת ומעצבת תכשיטים (גם) בהזמנה אישית.
  אז קודם כל רציתי להגיד תודה לך ולגל על השיתוף הפתוח, המפורט והכנה.
  כאשת מקצוע בתחום, שעובדת לבד, מעטות ההזדמנויות לקבל תמונה של תהליך כזה אצל קולגות.
  ותמיד זה מסקרן ומועיל.
  ועוד יותר נהניתי לקרוא את שני הצדדים ! לא כל הלקוחות משתפות בכל התחושות וההתלבטויות שלהן.
  לקחתי מפה שני דברים –
  כשאני עובדת על תכשיטי בעיצוב אישי אני אמנם משתפת בשלבי ההתקדמות, אבל לא תמיד מפרטת.
  עבורי הפעולות הן יומיומיות, אבל הפוסט הזכיר לי שעבור הלקוחה, כל דבר הוא מרגש וחד פעמי.
  וגם הצעת המחיר שלי צריכה לעלות מדרגה (o:

  נראה שהטבעת שלך הולכת לצאת מדהימה !! מרגש ממש.
  תודה.

  1. רונית כפיר

   תודה רבה רונה. זה בדיוק מה שחשבתי שהפוסט הזה יעשה לאנשים שיקראו אותו. אין לי ספק שזה יקדם אותך בתור מעצבת. איזה יופי

 4. פוסט מעולה! כיף לשמוע על תהליך עבודה כל כך בריא ומקצועי. שמחה ששיתפת גם את הצעת המחיר – זה משהו שאנשי מקצוע לא ששים לשתף בדרך כלל וחבל.
  לוקחת לעצמי מפה בעיקר את המשפט על "לעדכן במתרחש ולהיות תמיד צעד אחד לפני (הלקוח)". בכל פעם שאני לא מעדכנת בזמן, אני מתחרטת על זה

  1. רונית כפיר

   תודה סמדר, ממש שמחה שלקחת מזה משהו. ואצלי בקורס משתפות בהצעת המחיר כל הזמן. מסכימה שחשוב מאד לעשות את זה, וחשוב מאד לשתף תמיד, בעיקר בעסק עצמאי. בהצלחה ביישום!

 5. שרי והב לנקרי

  וואוו קראתי כל מילה בשקיקה. גם את החלק של הסיפור האישי וגם את ההשלכות והעיצות המקצועיות והמדויקות שלך.
  מאחלת לך ליהנות מהתוצאה על האצבע וגם
  על הלב💗

  1. רונית כפיר

   תודה שרי, איחול מדויק ביותר!!

 6. מיטל

  פוסט מקסים מלא עניין ותובנות 🖤 אז תודה
  ומסקרן לראות את התוצאה

  1. רונית כפיר

   תודה רבה מיטל! גם אני סקרנית

 7. היי רונית, קראתי את סיפור הטבעת המופלא, תתחדשי ותהני
  אבל למעשה גל מעולם לא עשתה פלואפ אם הבנתי נכון
  את התבשלת עם עצמך וחזרת אליה?
  אני מתעכבת על זה כי גם אני מוודא שיש ללקוח את כל מה שדרוש לו, משאירה את הדלת והלב פתוחים ולא עושה שיחות פלאופ. מודה שזה בעיקר מציק לי כשעושים לי.
  כשאני ננעלת על מישהי\מישהו הוא יכול לעשות את כל "הטעויות" ולא לחזור אלי, וכוכו, אתעקש עליהם:-)

  1. רונית כפיר

   יופי של שאלה ותובנה רינה.
   כפי שכתבתי בעקבות השאלה שלך בפוסט: אני חושבת שהיא דווקא עשתה. ואם לא אני בטוחה שהיא היתה עושה. אני פשוט הקדמתי אותה.
   לא סגרתי את זה איתה אלא אמרתי שצריכה לחשוב. אני בטוחה שהיא היתה בודקת מה עם זה וכאן נכנסת התורה שלי:
   אני מאמינה אדוקה בפולו אפ. ברמה פסיכית. אני ממש לא נותנת לאף שיחה להסתיים בלי לתאם מתי *אני* חוזרת אליך לקבל תשובה.

   זה שלקוחות בישראל לא מרגישים נעים לחזור עם תשובה שלילית לא צריך להיות סיבה בשבילי להישאר באי ודאות לגבי הפרויקטים שלי.
   לכן אני תמיד עושה פולו אפ, מצידי אפילו "לרדוף" אחרי לקוח פוטנציאלי 3-4 הודעות, עד שהוא עונה לי.
   ממש לא מזיז לי אם הוא חושב שאני מעיקה או לחוצה או "נואשת". אני רוצה לדעת תשובה וזו הזכות שלי, לכן אתעקש.
   אין לך מושג כמה עבודות סגרתי ככה. בזכות ההתעקשות שלי לחזור למתעניין (עולל) ולשאול מה קורה.
   כי גם לקוחות לפעמים מתקשים לקבל החלטה ולכן פשוט דוחים את קבלת ההחלטה. הם זקוקים להכוונה שלנו ולעידוד להיסגר על עצמם.

 8. נעמי באום

  פוסט מרתק ומרגש!
  בטוחה שאחזור ואקרא אותו שוב,
  יש פה כ"כ הרבה חומר ליישום,
  יצאתי עם כמה תובנות חשובות ממש

  תודה 🙂

  1. רונית כפיר

   תודה נעמי כמה אני שמחה שאת באה לבקר פה

 9. אסתי

  וואו. קראתי והייתי מרותקת לכל מילה! מעבר לכך שזה פוסט אישי וממש מרגש, הצלחת להבעיר באופן הכי מעשי את התהליך שעובר בראש של לקוחה ואת הפינג פונג הזה בין בעלת עסק לבינה. מלא מלא תובנות מעולות.

  1. רונית כפיר

   תודה אסתי! זה מאד מאד משמח אותי שזה עובר

 10. יעל כפיר

  לסיפורים שאת מספרת בכישרון יש תמיד כל כך הרבה ערך, על תהליכים, על בני אדם. תענוג לקרוא!

  1. רונית כפיר

   תודה רבה יעל, אני ממש שמחה שזה נותן ערך – זו בדיוק הכוונה

 11. גל קופרמן

  מה אומר ומה אגיד
  אני מתמוגגת מהמילים, וכל כך שמחה על הפידבק!
  רונית, במשך השנים שאני עוקבת אחרייך קיבלתי ערך רב. משמח שכל הטוב הזה נראה, מורגש ומוערך בתהליך העבודה שלנו, כשאת בצד הלקוחה ♡
  תודה עליך!

  1. רונית כפיר

   תודה גל יקירתי. בהחלט יש מה ללמוד ממך ורוב הדברים נראה לי מגיעים מהבית, מהלב פנימה ומשכל ישר. שמחה שגם לי יש חלק בזה (זה מצחיק לכתוב לך את זה פה כי אנחנו הרי מדברות על זה כל הזמן בינינו)

 12. נחמי

  מדהים התהליך שעברתן ביחד והניתוח שלך והמסקנות
  יש הרבה מה ללמוד מהסיפור הזה
  תודה על השיתוף!!
  וגל נשמעת באמת מקצוענית!!

  1. רונית כפיר

   תודה רבה נחמי. גל באמת מקצוענית

 13. שלי מלחי

  נהניתי לקרוא את הפוסט המפורט שלך ולגלות שגל מיישמת היטב את כל מה שאת מלמדת.
  באופן אישי, אני שמחה תמיד ללמוד ממך ויודעת ששיפרתי את התקשורת עם הלקוחות שלי בזכותך.
  לפעמים אני ממש שומעת את קולך, כשאני נתקלת במצב שדורש ממני לעצור ולענות בצורה מקצועית ומדוייקת ולא להיגרר למקומות שלא נעים לי בהם.
  מקווה שתשתפי בקרוב את התוצר הסופי.

  1. רונית כפיר

   תודה שלי! בטוח אשתף את התוצאה ואכתוב על זה במגזין שלי שוב כשהפוסט יתעדכן

 14. נועה

  וואו וואו, איזה פוסט! תודה על הפתיחות והשיתוף, באמת אפשר ללמוד המון מהתהליך, בתור אחות של גל אני לגמרי יודעת שהטבעת המיוחדת שלך נמצאת בידיים הכי מקצועיות, טובות ורגישות שיש! איזה כיף לך!

  1. רונית כפיר

   תודה שבאת וקראת! וגם על הגילוי הנאות 🙂 אתם משפחה מהממת

 15. נהניתי מאוד מהפוסט – מהסיפור/ התובנות. התחברתי והזדהתי. ואני מקווה שתשתפי את התוצר:)
  מאוד מסכימה (גם חוויתי את זה על בשרי) שכשלקוח מושך זמן וכו׳ – הוא לא בשל וכו׳ וצריך לחשוב טוב איך להתקדם כי זה יכול חזור כמו בומרנג בהמשך. וכאן באמת השאלה – האם ג׳סטה תמשוך אותו או דווקא תערער אותו – איך לדעתך אפשר להתמודד עם מצבים כאלה? כדי לנסות לדייק את התגובה או את התובנה לגבי אופן ההתקדמות?

  1. רונית כפיר

   תודה עדי, השאלה שלך טובה אבל אין לי ממש דרך לענות – זה מאד תלוי בלקוח ובסיבות שבגללן הוא מתלבט. לפעמים המחיר מרתיע למרות שיעבור זמן, הרי לכל אחד מאיתנו יש איזה רף פנימי של מה נכון להוציא או להשקיע במה. אז לפעמים כן איזה מחווה מהצד שלנו יכולה לסגור עסקה ולפעמים להתחיל איזו הדרדרות ביחסים. זה באמת מאד עדין ואין לזה חוקים מלבד להיות קשובה בעיקר לעצמך ולראות אם את באמת *רוצה* לתת הטבה או לעשות הנחה. אישית אני נגד לשנות את המחיר (כלומר סתם הנחה) אלא לשנות את התמורה וכאלו. אני מרחיבה על זה בקורס שלי

 16. שלומקה

  אחלה תובנות של לקוחה, שלוקחת גם לעסק של עצמה!
  ומתרגשת בשבילך על הטבעת. מצפה כבר לראות אותה!

  1. רונית כפיר

   תודה שלומקה גם אני מחכה. ומקווה לפגוש יותר ויותר בעלות עסקים שמתנהגות ככה, כמו שצריך. זה כיף

 17. איזה סיפור מקסים ובה בעת – מחכים. אהבתי את הפירוט לגבי כל שלב ביצירה המשותפת. כמובן, כרגיל, אהבתי את המסקנות שלך. כעת מחכה ומצפה לראות את הטבעת השלמה והמושלמת על אחת מאצבעותיך היפות!

  1. רונית כפיר

   תודה רבה קרן שאוהבת טבעות מאוד. קיוויתי שהסיפור הזה ימצא את דרכו למסקנות שיעזרו לאחרות וגם אני מצפה לטבעת בהתרגשות

 18. התרגשתי לקרוא. מקווה להגיע למקום המקצועי והנכון השנה. זה מה שאני מאחלת לעצמי. ולך אני מאחלת טבעת יפיפיה שתרגיש נפלא.

  1. רונית כפיר

   תודה רבה נורית יקרה. מקווה שלמדת מהפוסט הזה עוד כמה דברים, אנחנו כל הזמן לומדות

כתיבת תגובה

רוצה לרכוש את ההרצאות שלי?

הירשמו לעדכונים
על פוסטים חדשים בבלוג

פוסטים לוהטים

ותצפית עוצרת נשימה, ששווה ללכת בשבילה אפילו יותר. קניון ויקוס, מנקודת התצפית של בלוי Beloi. הצר והעמוק בעולם.

זגוריה אימפריה

יוון היא לא רק חופים וכפרי דייגים. חופשה משפחתית בהרים בצפון יוון, שנחלמה בעקבות צילום שראיתי בפייסבוק, גילתה לנו את היופי והשלווה של חבל זגוריה.

לפוסט המלא »
שחר ועינב צועדים בשביל בין הרים

אדווה קטנה במפל גדול

בחג סוכות יצאנו לקמפינג עם חברים, שלושה ימים בצפון. ביום השני טיילנו אל מפל היהודייה. בשביל שעולה חזרה, פנתה אלי אשה צעירה, שעצרה בצל עם המשפחה. "סליחה,

לפוסט המלא »

פוסטים אחרונים

הנושאים הכי חמים לפי

בינתיים, באינסטגרם שלי:

אני רוצה עדכון
על פוסטים חדשים בבלוג

פוסטים לוהטים

שש תמונות אומנות צבעוניות תלויות על קיר

מופע שנות השבעים

אינלוקס( Inaluxe) הוא סטודיו לאמנות בו שותפים האמנים קריסטינה סוסטארקו וג'ייסון אוד. הם משתפים פעולה משנת 2010 (קריסטינה התחילה בשנת 2006 וג'ייסון הצטרף אליה) והם

לפוסט המלא »
ותצפית עוצרת נשימה, ששווה ללכת בשבילה אפילו יותר. קניון ויקוס, מנקודת התצפית של בלוי Beloi. הצר והעמוק בעולם.

זגוריה אימפריה

יוון היא לא רק חופים וכפרי דייגים. חופשה משפחתית בהרים בצפון יוון, שנחלמה בעקבות צילום שראיתי בפייסבוק, גילתה לנו את היופי והשלווה של חבל זגוריה.

לפוסט המלא »

פוסטים אחרונים

הנושאים הכי חמים

בינתיים, באינסטגרם שלי: