חשיפה לחיפה

נסעתי לחמשוש בחיפה עם בלוגריות ומשפיענים - הם, העוקבים שלנו והניידים השלופים - וגיליתי חיפה משגעת ואיך נראית חשיפה. פוסט שופע צילומים והמלצות לחופשה אורבנית מרגשת

משפיענים.

המילה הזאת עשתה לי רע. 

כמו שטקסט, וידאו ואודיו מזמן נקראים "תוכן" כך 'כל אדם עם עוקבים ברשת חברתית' מכנה עצמו 'משפיען'. כלומר לא על פי מה שהוא עושה אלא על פי התוצאה. כן, זה עורר בי קמצוץ אנטגוניזם. למה בעצם? לא יודעת. אולי כי אני זקנה ואלו מילים חדשות (שכתמיד, מתארות תופעות ישנות). ואולי כי מאז שאני הייתי 'סלב' בתחילת הניינטיז יש לי יחסים מורכבים עם חשיפה.

כבר כמה שנים שאני סופגת איתותים לכך שחיפה היא מקום מגניב.

יצא, שאני מכירה לא מעט מעצבות חיפאיות. עוד יצא, שכנראה משהו בטעם שלי הוא "חיפאי" ובמשך שנים התקשרו עלי לקוחות מחיפה וביקשו שאעצב את בתיהם (חלק אפילו הגיעו עד אלי!) – מה שגרם לי להתעניין עוד בקולגות חיפאיות כדי להפנות אליהן לקוחות. זה המשיך בדיווחים על גיחות חובה בשישבת לשוק הפשפשים וכמה חברות חיפאיות גאות שסיפרו לי על העיר התחתית שנולדה מחדש.

ואז הגיעה ה'איט-גירל' של חיפה - חייפוש

סטייל בנמל חייפוש. צילום של גלית רוזן מהאינסטה
סטייל בנמל חייפוש.
צילום של גלית רוזן מהאינסטה
חייפוש בסיור המייקרים, בסטודיו של ליאת ולדמן. שמחת חיים וצבעוניות מידבקת
חייפוש בסיור המייקרים, בסטודיו של ליאת ולדמן.
שמחת חיים וצבעוניות מידבקת

לחיפה הזמינה אותי שירי ויצנר, שאמנם כותבת את השם שלה עם יוד אחת אבל הוגים אותו וייצנר, כמו ויצמן (שגם כותבים עם יוד אחת! דאמט!). שירי היא סטייליסטית שנכנסה לחיי ברעש, עגילים עצומים והדפסים צבעוניים. זה היה באינסטגרם. את שמחת החיים והשיק שלה אי אפשר היה לפספס – והתפאורה לכל זה היתה חיפה.

זה נשמע קצת שטחי, אבל במבט מפוכח לאחור אני חושבת שזו הסיבה שכולנו שמנו את הספקות שלנו בצד והצטרפנו לחופשה הזו: חיפה, כפי שהיא נשקפת מהצילומים של גלית רוזן את שירי – נראית פצצה. אפשר להיות בה אופנתית ועדכנית, אנרגטית ומגניבה. שירי היא לא עוד פשניסטה חיפאית וונאבי תל-אביבית. היא לובשת את זהות ה – Hey-fa-it שלה בגאווה, ומקנחת בעגילים תואמים. והיא בדיוק הדוגמא לאיך יוזמה של אשה אחת יכולה להשפיע על המון אחרים.

שירי הסבירה לעמותה לתיירות חיפה שאם עוד אנשים יראו כך את חיפה, דרך העיניים שלנו – הם יבואו. העיריה והעמותה פתחו במבצע שנקרא #באים_ביום_נשארים_ללילה – מי שמגיע ללילה לחיפה מקבל הטבות וסיורים ליום אחד (יומיים=שתי הטבות, שלושה=שלוש!). הם הזמינו "משפיענים" לא רק לראות את זה, אלא גם לחוות את זה ולספר בעצמם. וזה מה שאני עושה, באהבה.

חיפה - העיר הגדולה של הילדות שלי

אמא שלי גדלה בקרית-חיים. שם סבא שלי, יצחק שיף, בנה את הבית שלהם בידיים המוכשרות שלו וסבתא רבקה הגישה לנו פירות חתוכים בארבע-אפס-אפס. ממרחק של עשרות שנים חופשות הקיץ שלי עם האחים שלי ובני הדודים שם נראות כמו סרט צרפתי. למדנו לרכוב על אופניים, קטפנו פיטנגו מהעץ וראינו את "בחינת בגרות" בקולנוע של בית העם. 

למרות שגדלתי בגבעתיים לא זכורות לי נסיעות לתל אביב אלא לחיפה, לבת דודה של אמא שלי ולחבר של סבא שלי. עיר בלתי נגמרת, עם נוף של הים מכל זווית, שפע חנויות וגלידריות וגנים נסתרים. 

הקסם בחיפה הוא הזרות שלה: בירושלים ובתל אביב גרתי, בחיפה לא. אחרי חודשים של עוצר אפילו לארוז מזוודה היה מרגש, והחופשה שלנו קיבלה לא רק ניחוח של אורנים וים אלא של חו"ל ממש: רחובות מבטיחים, שפע של מפגשים וטעמים – כזה שמרגישים שביקור אחד לא יספיק למצות.

חשיפה לחיפה, בלוג רונית כפיר
הקולות, הריחות והעצים של חיפה מחזירים אותי מיד לילדות. הנוף ממרפסת המלון - וילה כרמל
ממש קשה לי לבחור בין הצילומים אז אני מפציצה פה! לחיצה על חלק מהם תיקח אתכם לאתרים שווים. זה הנוף מטיילת סטלה מאריס
ממש קשה לי לבחור בין הצילומים אז אני מפציצה פה!
לחיצה על חלק מהם תיקח אתכם לאתרים שווים. זה הנוף מטיילת סטלה מאריס

חשיפה לחיפה - שני ימים ולילה

החופשה שלנו היתה בת לילה אחד ושני ימים. הספקנו בה שני סיורים: סיור אוכל בשוק תלפיות עם השפית ורד פרן, וסיור מייקרים עם שירי בעיר התחתית. באמצע זכינו לביקור מודרך בגנים הבהאים, שאינם פתוחים עכשיו לקהל, מה שנתן לנו פריימים מרהיבים ריקים מאדם.

שמענו על ההיסטוריה של הדת הצעירה הזו ושל המקום מהמתנדבים הרבים שהגיעו מכל העולם ומתפעלים את הגן ואת מוסדות הבהאים, פגשנו את ראשת העירייה עינת קליש-רותם, וראינו גם אצלה בעיניים ניצוץ של אהבה לעיר הזאת, שלא ברור איך היא זוכה רק לאחוז אחד מהתיירות בארץ. אני כאן כדי לשנות את הנתון הזה.

הגנים המטופחים מקיפים אתכם ביופי ומשרים רוגע שמאפשר אהבה וסובלנות. בחיי
הגנים המטופחים מקיפים אתכם ביופי ומשרים רוגע שמאפשר אהבה וסובלנות. בחיי
רונית כפיר חיפה בלוג
מקום מושלם למשוגעי עיצוב ואו-סי-די למינהם, התעלפנו לא רק מהיופי והצבעים אלא גם מהשקט
רונית כפיר חיפה בלוג
המון משפיענים עם מסיכות, מקשיבים לראשת העיר
חיפה משפיעה רונית כפיר בלוג
צילום ממרחק שני מטר, בלי מסיכה. אני וידיד
חיפה רונית כפיר
טיילנו בגנים עד שירד הלילה וזכינו לראות את השקיעה ואת הגנים מוארים. צילום: גלית רוזן
רונית כפיר חיפה בלוג
גם כשהם סגורים, הגנים חולשים ביופיים על העיר. זה צילום מהבוקר למחרת, אחרי הטיול בסטלה מאריס

בערב ירדנו את כלללל המדרגות עד למסעדת רולא ששייכת לרולא, שם אכלנו אוכל טבעוני וצמחוני מעולה, והרמנו עם רולא כוסית ערק בלתי נשכח, חמישים ושניים אחוז אלכוהול. אחרי שמתגברים על הבעירה, הטעם שלו דווקא עדין מאוד. ישבנו בחוץ עם המון אנשים כמיטב הוראות השעה, ונהננו ממאכלים שיצאו מהטבון הענקי שיש בפנים. ממליצה בחום! מסרו לרולא ד"ש מרונה.

חיפה - חשיפה לטעמים חדשים

השפית ורד פרן לקחה אותנו לסיור אוכל בשוק תלפיות, בו ממוקם הסטודיו שלה. הכרנו, אכלנו ושתינו, ויצאנו להכיר טעמים שונים בשכונה. טעמנו דגים מלוחים ופלאפל מקומי, פירושקי, סנדוויצ'ים, מיצי פירות ואוכל טבעוני. כן, זה היה מגוון ביותר ומרוב ביסים קטנים התפוצצנו.

משפיענים במסכות קורונה בתחנת אוטובוס בשוק
רונית כפיר חיפה בלוג
הסטודיו לבישול ואירוח
פרחים צבעוניים על השולחן בארוחה בחיפה
חיפה משפיעה רונית כפיר בלוג
כך אני נראית כשמצאתי את סוכריות הגומי-יין שהיו מחכות לנו אצל סבא וסבתא שלנו. צילום: גלית רוזן
חיפה משפיעה רונית כפיר בלוג
ורד פינקה אותנו בגלידת בוטנים ותמרים טבעונית, כמה טעימה ככה פוטוגנית
חיפה משפיעה רונית כפיר בלוג
וממול בר טבעוני, אותנטבעי, פינק אותנו בפשטידה ונגיסי טופו

חיפה - חשיפה לים

קחו את ירושלים-הרים-סביב-לה ותערבבו עם תל-אביב-חוף-סוף ותקבלו את חיפה. מכל זוית בעיר הזאת (תעיפו מבט על המפה הטופוגרפית שלה ותבינו שניווט שם זה אלוהים אדירים) אתם רואים את הים.

אחת הקבוצות שלצערי לא יכולתי להיות גם בה, לקחה שיעורי גלישה וסאפ בחוף נירוונה – שכלול גם בחבילת ההטבות שמקבלים אלו שהחכימו ללון בעיר ללילה. כל מי שהיתה שם המליצה בטירוף!

בוקר של סיור מייקרים - חשיפה ליצירה מקומית

לפני תחילת הפעילות הרשמית בשישי בבוקר קפצתי עם אורלי לטיילת סטלה מאריס, מול המנזר (אליו אני מתכננת להגיע בעתיד!) ומשם ירדנו לסיבוב קצר בשוק הפשפשים (אחת הקבוצות האחרות היתה בסיור שם וקינאתי!). מצאתי שם לשמחתי את החנות מפעם וינטג' שאני עוקבת אחריה באינסטה תקופה ואפילו רכשתי כמה דברים שווים ביותר. הכי כיף לפגוש חברות מהאינסטה בחיים האמיתיים, בהפתעה. 

ביקורי סטודיו והיכרות עם עולמם של אמנים ואומנים מקומיים.
רונית מצלמת שלט של ''מבנה לשימור''

אחרי ארוחת בוקר קלה התחיל סיור המייקרים, הבייבי של שירי ויצנר – ביקורי סטודיו והיכרות עם עולמם של אמנים ואומנים מקומיים.

ביקרנו בסטודיו הצורפות המסודר למופת של ליאת ולדמן, שהראתה לנו איך מכינים טבעות. שתינו קפה טחון מעולה אצל סמי, נשנשנו לחם מחמצת של משפחת פת ולמדנו איך סטודיו דווקא מכינים כלי פורצלן וחימר כה מושלמים. קינחנו בכנאפה ההורסת של לוקס.

רונית כפיר חיפה בלוג
דוגמאות הצבע של סטודיו דווקא. לחצו על התמונה לאתר שלהם
בוחרים קוטר לטבעת. ליאת ולדמן בסיור המייקרים
בוחרים קוטר לטבעת. ליאת ולדמן בסיור המייקרים
רונית כפיר חיפה בלוג
לחצו על התמונה לחשבון האינסטה של הסיורים

חיפה - חשיפה לדו קיום

רציתם חו"ל? חיפה היא הזדמנות להיחשף לתרבות הערבית ולשפה העשירה, ששומעים אותה ורואים אותה בכל מקום. נותרו בארץ כל כך מעט ערים מעורבות, שמשהו בקיום הטבעי של ערבים ויהודים בחיפה אלו לצד אלו נראה מופלא. מבחינתי ביקור בעיר הוא תמיכה בהבנה שמדובר בשתי תרבויות אחיות, והנאה מהשפע שהמפגש הזה מביא איתו.

רונית כפיר חיפה בלוג
פטוש - בר גלריה פוטוגני במיוחד בעיר התחתית
ארוחת צהריים בחיפה
זה אפילו יותר טעים במציאות. לוקס של השף עלאא מוסא
רונית כפיר חיפה בלוג
איזה כיף היה להיות יומיים עם אנשים שכמוני, יעשו הרבה בשביל פריים טוב ולא ישאלו שאלות
חשיפה לחיפה. בלוג רונית כפיר
הגרפיטי של BrokenFingaz מקשט את הבניין ליד הנמל. יונת השלום בקופסת שימורים.

חשיפה למשפיענים

אז כן, החופשה הזו גם גרמה לי להרגיש קצת זקנה.

זה בסדר גמור, אני עוד כמה חודשים בת חמישים ודי עפה על זה. זה היסטרי.

זה היה חדש עבורי לפגוש אנשים ולהבין שאני לא עומדת בקצב שלהם (אני, שבעיני עצמי כל כך מהירה), היה לי חדש לפגוש אנשים שיודעים להפעיל תוכנות שאני כלל לא יודעת שקיימות (אני, שבעיני עצמי כל כך מעודכנת). שחר ונוי נראו לי כמו שני ילדים שמשחקים בוידאו. אחרי יום הבנתי שהם מעצמה. אם אתם לא יודעים מי אלו שחר ונוי, אתם כנראה זקנים כמוני.

מה שלא השתנה הוא ההתרגשות שבמפגש עם הקהל. לעמוד מהצד ולראות את הילדים והנערים שפוגשים אותם ומרוב התרגשות כמעט לא מצליחים לדבר היה פשוט מרגש. לא משנה איזה תוכן הם מעלים ועל מה הם מדברים – אם אלו התגובות של המפגש איתם – הם עושים משהו מרגש, טוב וחשוב.

לנערה מקסימה שפנתה אליהם בחיל ורעדה הצעתי בנדיבותי לצלם אותם ביחד. אחרי הצילום היא ביקשה סלפי. 

נו רונית, מי עוד צריך היום שיצלמו אותו? יא זקנה.

חלק גדול מהחוויה שלי היה לפגוש את המשפיענים, היוטיוברים והאינסטגרמרים, את יוצרות ויוצרי התוכן האלו. לגלות שיזמות היא יזמות וכריזמה היא כריזמה לא משנה מה המדיום שלה, ושהשפעה תמיד מגיעה משפע, והרי זה משובח. 

חיפה משפיעה רונית כפיר בלוג

דקה אחרי שנפרדנו בכנאפה של לוקס, נכנסה חבורת צעירים תל אביביים.

-"סליחה," שאלה אותי אחת מהם בהיסוס, "את זאת מ#נעיםמאוד, נכון?"

איזה אושר! גם אותי מזהים!

ועוד לא בזכות הסלביות של הניינטיז אלא מעכשיו! עם שם המותג שלי! זה כל כך ריגש אותי (תמיד, תמיד תפנו אלי אם יש לכם משהו להגיד לי, לא חייבות סלפי) וחתם את הטיול הזה בידיעה שגם עבור העוקבים שלי אני משמעותית. שלחשיפה שלי יש השפעה.

אז תודה ענקית לשירי ולכל היוזמים על הפינוק הנהדר והחשוב הזה. כשתגיעו לחיפה חפשו את המדריכים האלו של המקומות השווים בעיר (אפשר לאסוף אותם בעמותה לתיירות חיפה, שדרות בן גוריון 48). אני כל כך מקווה שכל העסקים שכאן – כל המסעדות ובתי המלון והחנויות יחזיקו מעמד בגל השני או השלישי או מה שלא יבוא עלינו, ושהשפעתי עליכם לקחת איזה יומיים שלושה של חופשה בתוך כל הלחץ הזה ולהגיע לחיפה.

אני חוזרת עם הילדים בסוף יולי לשני לילות. ניפגש שם!

בא לך לדעת מי עוד היה איתי ולקרוא על החוויה שלהם?

כל מה שיש לנו הוא עכשיו. נצלו את זה, בחיי
כל מה שיש לנו הוא עכשיו. נצלו את זה, בחיי
סדנת תעשי לי מחיר פרטית

לפוסט הזה יש 12 תגובות

 1. חן אסולין

  רונית עשית חשק, נשמע חלומי, תודה על הפוסט המושקע והבהיר ובכלל כיף לעקוב אחרייך ולקבל ממך השראה

  1. רונית כפיר

   תודה רבה! 💐

 2. מירב

  עשית חשק לחיפה😍👌

 3. hoodini

  הכי חשוב ולא הוזכר בבלוג 😉
  גם רשת חברתית שכונתית קהילתית פועלת בעיר!

  "hoodini" בחנויות האפליקציות

  http://www.hoodini.in

  1. רונית כפיר

   באמת? חשבתי שהכי חשוב כשאתם משווקים את עצמכם בבלוגים של אנשים זרים זה לבקש רשות, או להגיב לעניין עצמו ולא רק לתפוס טרמפ על פלטפורמות רלוונטיות.
   אימוג'י קורץ לא הופך את זה לפחות חצוף. שיהיה לכם בהצלחה עם השיווק, לפי האופן בו התחלתם אני לא צופה לכם עתיד מזהיר, וגם לא ממש מעניין אותי לדעת מי אתם

 4. נגה

  גם אני בעוד חודש וחצי בת 50. זקנות אנחנו.. גם קרן נויבך חגגה לא מזמן …
  אז יש משהו בשנת 70 שייצר כמה משפיעות.. כן, גם אני לוקחת את הבמה הזו.. עפה על עצמי!

  1. רונית כפיר

   אחלה שנה, שיהיה במזל טוב!

 5. ריי

  פוסט תענוג! עושה חשק לחזור ❤

  1. רונית כפיר

   תודה ריי, מתכננים לחזור תוך שבועיים. מקווה שנוכל

 6. שלי

  שיתוף נהדר של החוויות שלך. אני מאוד אוהבת את חיפה (שרתתי בה שנתיים בצבא) והיא אכן עיר מדהימה ומהנה. שומרת את ההמלצות שלך. תודה

  1. רונית כפיר

   תודה שלי, גם אני מתכננת לחזור. מקווה שהמצב לא ישתנה יותר מידי

  2. רונית כפיר

   תודה! ויש עוד המון באתרים של המבצע!

כתיבת תגובה

רוצה לרכוש את ההרצאות שלי?

הירשמו לעדכונים
על פוסטים חדשים בבלוג

פוסטים לוהטים

תמונה מאויירת של כל דייויד בואי בלוקים שונים

Bowie שניה

נכון, אני מאחרת ביותר מעשרה ימים בחגיגות יום ההולדת לדייויד בואי, אבל רציתי רק להביא את זה לידיעתכם:   הלן גרין ציירה פורטרטים של דייויד בואי,

לפוסט המלא »
ארון עם ספרים לבנים ברקע

Droog queen

גולת הכותרת של הביקור שלי באמסטרדם היתה ביקור ב"הוטל דרוג". זה לא ממש מלון – כי יש בו רק חדר אחד, בקומה השלישית. אבל יש

לפוסט המלא »

פוסטים אחרונים

הנושאים הכי חמים לפי

בינתיים, באינסטגרם שלי:

אני רוצה עדכון
על פוסטים חדשים בבלוג

פוסטים לוהטים

תמונה של קיר ורוד מאחורי מיטה אפורה עם חלון ווילון לבן עם איור ורוד

Think Pink

כל מי שמכיר אותי, אפילו "רק" דרך האינטרנט, יודע שאני אוהבת צבעים. אני לא יודעת בדיוק מתי התחלתי לאהוב ורוד. בתור ילדה אהבתי דווקא סגול.

לפוסט המלא »

פוסטים אחרונים

הנושאים הכי חמים

בינתיים, באינסטגרם שלי: